Erken rezervasyon çanları yerli turist için çalıyor…

Last Updated on 2 Ocak 2019 by Turizm Günlüğü

2019’a yeni rekor hedefleriyle giren turizm sektörü yerli turist için fiyatlar konusunda artış sinyalleri vermeye devam ediyor.

Şu anki fiyatların araba fiyatına geleceğini ifaden eden Setur’un Turizmden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Tomruk, “Dört kişilik bir ailesiniz iki hafta tatil yapıp iyi bir yere gidecekseniz, ultra her şey dahil tatil istiyorsanız ve Temmuzun ilk haftası rezervasyon yaparsanız ikinci el bir araba fiyatına tatil yapılıyor olacak” diyor.

Sözcü Gazetesinden Samiye Başçı’ya sektördeki son gelişmeleri değerlendiren Murat Tomruk, eğer yerli turistlerin tatile gitme niyetleri varsa, erken rezervasyon dönemini kaçırmamaları gerektiğini önemle belirterek “Eğer yoksa da kaçırmasın çünkü son dakika iptal seçeneği veriyoruz. 17 Aralık itibarıyla iç turda reel yüzde 25’lik bir paks büyümesi var. Ama bu yıl sonunda böyle olur mu bilmiyorum. Azalacaktır. Geçen yıl, ‘Ruslar da bu yıl gelmiyor, fiyatlar düşer’ algısı vardı. Bu yıl kesinlikle bu yok. Bu yıl kesinlikle fiyatlar tıkır tıkır tarih yaklaştıkça yükselecek. Daha önce Haziran ayına kadar devam eden erken rezervasyon satışları Nisan ayından itibaren rakamlar araba fiyatlarına yaklaşacak” açıklamasında bulunuyor.

YERİ TURİST ÜÇLÜ KISKAÇTA

Setur olarak hem bireyselde hem de kurumsal pazarda hedeflerini ciro bazında yüzde 20 oranında aştıklarını kaydeden Tomruk, konuya ilişkin şunları söylüyor:

“Yurt dışı turlar euro bazında yüzde 7-8 arttı, yurt içi turlarda yüzde 20 artışı yakaladık. Yaklaşık toplamda yüzde 35 civarında bir büyümemiz olacak. Biz hedeflerimizde agresif olmak zorundayız ama aynı paket satışını yakalarsak ciroda fiyatlardan dolayı yüzde 50 büyürüz. Ancak, o paket satışlarını yakalamak, son derece zor. Burada üçlü kıskaç var. Birincisi fiyatlar arttı, tatil süresi kısaldı. İkincisi turistin cebinde tatile ayıracağı para azaldı. Üçüncüsü, diyelim paranız da var, yüzde 60 pahalıya da alırsınız, ama yer olmaz. Bu üçlü kıskaçta geçen yılın sayılarını yakalamak başarı olacaktır.

TÜRK İNSANI TATİLDEN VAZGEÇMEZ

Türk turist de alternatif bakıyor ve alternatif yurt dışı. 1299 dolar iki hafta THY ile Seyşeller’e gidebiliyorsunuz. Yunan adaları da orta üst segment için alternatif bakılacak. Eş dost akraba ziyaretleri artacak. Segment olarak bizim halkımız Alanya ve Side’ye gidiyordu, fiyatlar düşünce Belek’e gitmeye başladı. Şimdi Belek’e gidemeyecek. Yüzde 70-80 artışlar var orada. Şimdi belki tekrar Alanya ve Side’ye gidebilir. Türk insanı tatilini yapar, vazgeçmez.”