Bu hafta nerede, hangi etkinlik var?

İstanbul, günümüzde önemli sanat ve kültür etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Turizm Günlüğü ekibi olarak sizler için 21-27 Ocak haftasında İstanbul’da düzenlenecek konserden tiyatroya, sergiden workshop’a öne çıkan kültürel etkinliklerden bir seçki düzenledik. Keyifli ve bol etkinlikli bir hafta geçirmeniz dileğiyle…

21-27 Ocak Haftası İstanbul Kültür-Sanat Rehberi

21 OCAK PAZARTESİ

Bir Delinin Hatıra Defteri / 20:30 – KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi

Ülkemizde oynanan ilk tek kişilik oyun olan Bir Delinin Hatıra Defteri’ni Genco Erkal 50 yıl sonra yeniden yorumluyor.

Burcu Saral ile Etkili Konuşma Sanatı /19:30 – Mastercamp Eğitim Platformu

Bir iş görüşmesi, toplantı, sunum seminer workshop vs. etkinliklerde, yapacağınız konuşmalarda yaşadığınız heyecan, korku ve bu nedenle etkili olamama düşüncesiyle başa çıkamıyorsanız, 21 Ocak pazartesi saat 19:30’da Mastercamp Eğitim Platformunda gerçekleşecek eğitimde buluşmaya ne dersiniz?

22 OCAK SALI

Blanc & Noir – Hands / 20:00 – CRR Konser Salonu

Blanc et Noir adıyla uluslararası birçok müzik festivalinde yer alan ve dünya sahnelerinde Türk ve yabancı bestecilerin eserlerini farklı yorumlarıyla renklendiren piyanist Selin Şekeranber ve Yudum Çetiner yeni çıkan albümleri HANDS ile İstanbul’da müzikseverlerle buluşacak.

Sunay Akın ile Görçek / 20:30 – Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi

Bu gösterisinde kağıt gemilerden emekli kaptanımız izleyicilerini  seyir defterinin yeni sayfalarını okumaya davet ediyor.

23 OCAK ÇARŞAMBA

Netoçka Nezvanova / 20:30 – Sahne Çolpan İlhan

Dostoyevski’nin önemli eserleri arasında yer alan ve geçtiğimiz sezonun ödüllü oyunu Netoçka Nezvanova, bu sezon da perdelerini açıyor. Oyunda Netoçka rolüyle Gülay Say’a, Zafer Altun eşlik ediyor.”

Ari Borakas / 22:00 – Kadıköy Sahne

Duman’ın bas gitaristliğini sürdüren ve sevilen birçok Duman şarkısının söz yazarı ve bestecisi Ari Barokas, solo albümü “Lafıma Gücenme” ile konserlerine devam ediyor.

Melisa Karakurt / 22:30 – Hayal Kahvesi Emaar

Caz, funk, blues, R&B gibi müzik türlerini sentezleyerek sosyal medya hesaplarında birçok müzisyenle bir araya gelip müzik içeriği paylaşımlarıyla dinleyicilerinin dikkatini çeken Melisa Karakurt, 23 Ocak akşamı Hayal Kahvesi Emaar’da sahne alacak.

24 OCAK PERŞEMBE

1984 – Büyük Gözaltı / 20:30 – Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi

İngiliz yazar George Orwell’in 1949 yılında yayınlanan ve kısa sürede kült mertebesine erişmiş distopyası 1984, tiyatro sahnesinde tekrar hayat bulup seyircisiyle buluşuyor.

Sertab’ın Müzikali / 20:30 – UNIQ Hall

Sertab Erener, 120 dakika sürecek bu benzersiz gösteri ile 25. sanat yılını İstanbullu dinleyicileriyle kutluyor.

25 OCAK CUMA

Ferhangi Şeyler / 20:00 – Ses 1885 Ortaoyuncular Tiyatrosu

Ferhan Şensoy, tek kişilik gösterisi Ferhangi Şeyler ile sezon boyunca Ses 1885 – Ortaoyuncular Tiyatrosu’nda seyircisiyle buluşmaya devam ediyor.

Ariadna Castellanos / 20:30 – İş Sanat Konser Salonu

Ariadna Castellanos, önemli flamenko sanatçılarıyla aynı sahneyi paylaşıyor ve boş zamanlarında film müzikleri üzerinde çalışıyor. Şehirdeki flamenko özlemini giderecek bu performansı takviminize not edin.

Birsen Tezer / 21:00 – Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi

Büyülü sesiyle Birsen Tezer, 25 Ocak Cuma akşamı Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde!

26 OCAK CUMARTESİ

Yeni Türkü / 20:00 – IF Performance Hall Beşiktaş

Yeni Türkü, 26 Ocak Cumartesi IF Performance Hall Beşiktaş sahnesinde!

Kürklü Venüs / 20:30 – Sahne Pulcherie

Sacher Masoch’un Kürklü Venüs adlı romanın sahne uyarlaması, Ersin Umut Güler’in yönettiği tiyatro oyunu, 26 Ocak’ta sizlerle…

Ceylan Ertem / 21:00 – Bostancı Gösteri Merkezi

Ceylan Ertem, “Seni Senin Gibiler Sevsin” albüm lansman konseri ile 26 Ocak’ta Bostancı Gösteri Merkezi’nde sevenleriyle buluşuyor.

27 OCAK PAZAR

Anne Frank’ın Hatıra Defteri / 18:00 – Altkat Sanat

Savaşın ortasında, bir çatı katında sessizce yaşanmak zorunda kalınan 2 yıllık bir hayat. Bu 2 yılda tüm savaşın yıkımını, insanda bıraktığı izleri bir anı defterinde tutan Anne Frank. Anne Frank’ın Hatıra Defteri, seyircisiyle Altkat Sanat’ta buluşuyor.

Balat Monologlar Müzesi / 15:00 – Yuvakimyon Rum Kız Lisesi

İlk kez ekim ayında Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 5’te seyirciyle buluşan ve büyük ilgi gören “Balat Monologlar Müzesi” sezon boyunca devam ediyor. Balat Monologlar Müzesi oyunu, Yuvakimyon Rum Kız Lisesi’nde izleyicisiyle buluşuyor.

İSTANBUL MÜZELERİNDE HANGİ ETKİNLİKLER VAR?

RAHMİ KOÇ MÜZESİ

Stefano Benazzo’dan ‘Bellek Görevi: Gemi Enkazları’ Fotoğraf Sergisi

Rahmi M.Koç Müzesi ziyaretçilerini, fotoğrafçı ve heykeltraş Stefano Benazzo’nun fotoğraflarından oluşan, gemi enkazları hakkında fotografik bir araştırmaya davet ediyor.

SAKIP SABANCI MÜZESİ

Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey

Osman Hamdi Bey’in SSM Resim Koleksiyonu’nda yer alan eserleri ve sanatçının bunları yaparken kullandığı tekniklere dair bilgiler, “Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey” sergisiyle sanatseverlere sunuluyor.

İki Ders Arası Sergi Molası – Rus Avangardı

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nde 18 Ekim 2018’de kapılarını açan ve 1 Nisan 2019’a kadar devam edecek olan “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” sergisi, Sabancı Holding’in katkılarıyla Rus avangard sanatını kapsamlı bir seçkiyle ziyarete açıyor.

PERA MÜZESİ

Sergey Parajanov – Parajanov, Sarkis ile

Pera Müzesi, ünlü yönetmen ve sanatçı Sergey Parajanov’un farklı malzemelerle, görsel sanatlar alanında verdiği eserleri Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşturuyor.

TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ

Köyde Mimari Doğu Karadeniz

Mimari birikimimizin önemli isimlerinden Orhan Özgüner’in “Köyde Mimari Doğu Karadeniz” başlıklı fotoğraf sergisi 18 Ocak 2019 Cuma günü kapılarını ziyaretçilerine açtı. Bu sergi 15 Şubat 2019 Cuma günü kadar devam edecek.