Gazeteci Deniz Berktay ile kısa Kiev turu

Ukrayna’nın başkenti Kiev’i, 11 yıldır Ukrayna’da yaşayan, gazeteci kimliğinin yanı sıra kültür turları rehberliği de yapan Deniz Berktay ile dolaşmaya ne dersiniz? Deniz Berktay, Kiev’de yapılması gerekenleri ve görülmesi gereken yerleri sizler için paylaşıyor. İşte kısa bir Kiev turu… 

Türkiye – Ukrayna arasında vizelerin kalkmasıyla iki ülke arasındaki turizm hareketlerinin hacmi önemli seviyelere ulaştı.

Türkiyeli turistlerin sıklıkla tercih ettiği yurt dışı destinasyonlarından biri olan Ukrayna; önemli tarihi zenginliklere ve kültürel değerlere ev sahipliği yapıyor.

Kültür turizmi açısından önemli değerlere sahip olan Ukrayna’nın güzelliklerini bir de 11 yıldır orada yaşayan ve Ukrayna turlarına değer katan kültür turları rehberi Deniz Berktay’dan dinlemeye ne dersiniz?

UKRAYNA TURLARINA DEĞER KATAN İSİM

Gazeteci ve tur rehberi Deniz Berktay, Ukrayna’nın kültürel yapısını, Kiev’de yapılması gerekenleri sizlerle paylaştı.

O zaman Ukrayna turlarına değer katan rehber Deniz Berktay ile Kiev yolculuğumuz başlasın.

11 yıldır Ukrayna’da yaşayan ve asıl mesleği gazetecilik olan Deniz Berktay, gazeteci kimliğinin yanı sıra yaklaşık altı yıldan beri de Ukrayna’da ve Kiev’de kültür turları rehberliği yapıyor.

UKRAYNA’YI TERCİH EDEN TURİST PROFİLİNDE DEĞİŞİM YAŞANIYOR

Son yıllarda Ukrayna’yı tercih eden Türk turistlerin profilinde önemli değişiklik yaşandığına dikkat çeken kültür turları rehberi Deniz Berktay; “daha önceleri Türkiye’den Ukrayna’ya gidenlerin önemli bir kısmının eğlence turizmi için gittiğini, son 3 yıldır ise bunda önemli değişiklik yaşandığını ve Türklerin artık kültür turizmi için Ukrayna’yı tercih etmeye başladıklarını” belirtti.

Son 3 yıldır ailelerin ve çiftlerin, kültür turları kapsamında Ukrayna’yı tercih etmeye başladıklarını ifade eden Deniz Berktay; bunun nedenleri olarak iki ülke arasında vizelerin kaldırılmasını, Ukrayna’da da Rus kültürünün ve mimarisinin önemli izlerine rastlanmasını, Rusya’ya göre daha uygun fiyatlar sunmasını ve 2016 yılından itibaren Rusya’nın yeniden vize uygulamasını gösteriyor.

Ukrayna hakkında genel bilgiler sunan rehber Deniz Berktay bizimle şunları paylaştı:

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ ÜLKESİ

“Ukrayna, geniş yüzölçümüne sahip bir ülke, belki Rusya’nın gölgesinde kaldığı için fazla bilinmiyor ama Ukrayna yüzölçümü bakımından Avrupa’nın üçüncü büyük ülkesi. Ukrayna, bu geniş topraklarda farklı kültürlere ev sahipliği yapıyor. Mesela Odessa’ya baktığınızda Çarlık Rusya’sı kültürünü gözlemliyorsunuz. Kiev’de de Rus ve Sovyet kültürü hakim konumda… Batı Ukrayna’ya gittiğiniz zaman özellikle Lviv ve çevresi yüzlerce yıl önce Polonya (Lehistan) daha sonra da Avusturya -Macaristan İmparatorluğu egemenliği altında kaldığı için Lviv’de Batılı kültürleri gözlemliyorsunuz.

UKRAYNA’DAN BAŞKA BİR ÜLKEYE GEÇTİK HİSSİ

“Grand Ukrayna” turlarında bir şehirden diğerine gittiğiniz zaman sanki bir şehirden diğerine değil de bir ülkeden diğerine gitmiş gibi oluyorsunuz. Kiev ve Odessa Sovyet kültürünün izlerini rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz yerler. Fakat Batı Ukrayna’ya Lviv’e gittiğiniz zaman bir de bakıyorsunuz ki Rus kültürüyle ilgili hiç bir şey yok… Lviv tipik bir Orta Avrupa şehri; bütün mimarisiyle Polonya, Avusturya kültürlerini yansıtıyor.

KIEV’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Kültür turları rehberi Deniz Berktay Kiev’de mutlaka yapılması gerekenleri ve görülmesi gereken yerleri ise şöyle sıralıyor:

İlk olarak Kiev’de yer alan Ortodoks dünyasının en büyük manastırı olan Pechersk Manastırı’nı ziyaret etmelisiniz.

İkinci olarak, II. Dünya Savaşı Müzesi kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bir tanesi…

II. Dünya Savaşı Müzesi

Üçüncü olarak Kiev’i eğer yaz döneminde ziyaret ediyorsanız; Dinyeper Nehri’nde düzenlenen tekne turlarını tavsiye ediyorum. Dinyeper, Avrupa’nın en büyük dördüncü nehri. Ortasında yer alan adalarla farklı bir deneyim fırsatı sunuyor.

Ayrıca Kiev’in parklarını gezmelerini tavsiye ederim.

UKRAYNA VE KİEV’İ ZİYARET EDECEKLERE NOT

Rehberimiz Deniz Berktay son olarak küçük bir uyarıda bulunuyor. Berktay, Ukrayna’yı tur kapsamında ziyaret edeceklerin bu tarihi ve turistik yerleri bir rehber eşliğinde gezmelerini tavsiye ediyor. Çünkü Ukrayna’daki çoğu müze ve turistik yerdeki bilgilendirici levhalar sadece Ukraynaca olarak hazırlanmış durumda.