OTSAD Başkanı Hüseyin Kırk’tan Careem ve Uber açıklaması

OTSAD Başkanı Hüseyin Kırk, geçtiğimiz günlerde Birleşik Taksiciler Derneği ile anlaşmaya varan Careem ve Türkiye’deki faaliyetleri yasaklanan Uber hakkında açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar…   

Türkiye’deki faaliyetleri yasaklanan Uber’in akıbeti herkes tarafından merak konusu olurken; Uber ile mücadele eden turizm meslek örgütü olan Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acenteleri Derneği’nin (OTSAD) Başkanı Hüseyin Kırk sessizliğini bozdu.

Uber benzeri yazılım firması olan Careem’in, Birleşik Taksiciler Derneği ile anlaşmasını OTSAD Başkanı Hüseyin Kırk’a sorduk.

OTSAD Başkanı Hüseyin Kırk, Uber ve Careem gibi yazılım firmalarının asla bir turizm ve taşıma firması olmadığını söyledi.

Hüseyin Kırk konuya ilişkin; “turizm sektörümüzün dışında olan iki meslek gurubu yasal zeminde anlaşma sağlamış, bu durum her iki sektöre de hayırlı olsun” açıklamasında bulundu.

OTSAD Başkanı Hüseyin Kırk açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Cep telefonundan özel araç çağırma sistemi olan Uber, Türkiye’ye ilk geldiğinde OTSAD’ın kapısını çalmıştı fakat TAKSİCİLİK faaliyeti olduğundan toplantı yapmayı doğru bulmadık.

Uber, taksiciler ile görüşme yapmıştı. Uber, taksiciler ile birlikte sektöre giriş yapmış olsaydı şimdi binlerce minibüs otoparklarda tutulmazdı.

“Uber Türkiye” yönetiminin yaptıkları işin “yasal” olduğunu iddia etmesi ve TÜRSAB üyelerinden plaka kiralaması sonucunda sektörümüze zarar verdiği için her zaman itiraz ettik.

Bir zamanlar merdiven altı korsan taşımacılık yapanların şimdi dijital dünyanın sınırsız nimetlerinden faydalanma peşinde olmaları kabul edilemez.”

OTSAD Başkanı Hüseyin Kırk açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Careem ve benzeri yazılım firmaları asla bir turizm ve taşıma firması değildir. Taksicilik faaliyeti yapacakların ise taksicilerle ortak hareket etmeleri çok doğru bir karardır. Uber’in de aynı şekilde taksiciler ile ortak hareket etmesiyle turizm sektörüne vermiş olduğu zararları ortadan kaldıracağına inanıyorum.”