Turizmciler 2019 için çift haneli artış öngörüyor

2018 yılı turizm sektörü açısından iyi denilebilecek bir yıl olarak arkada bırakan turizm profesyonelleri 2019 yılında hem turist sayısında hem gelirlerde yüzde 10-12 civarında artış bekliyor!

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, bu yıl Türkiye turizminin belkemiği olan Avrupa’dan da büyük ilgi olduğunu söyleyerek “Hemen hemen tüm turizm pazarları açsından iyimseriz. Uzakdoğu pazarlarında hareket başladı. Ortadoğu canlılığını koruyor. Diğer pazarlarda da iyi gidiyoruz. Dolayısıyla, 2018 yılında başlayan yükselme trendinin bu yıl da devamını ve yine çift haneli artış olacağını öngörüyoruz” dedi.

Türkiye Otelciler Birliği’in (TÜROB) geleneksel öğle yemeği buluşması Hilton İstanbul Maslak’ın ev sahipliğinde gerçekleşti. TÜROB Başkanı Timur Bayındır, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve KKTC Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Dimağ Çağıner’in hazır bulunduğu yemeğe, TÜROB üyeleri de büyük ilgi gösterdi. Yemekte Summa Turizm Yatırım A.Ş. Başkan Yardımcısı Okan Sargın’a ve Hilton İstanbul Maslak Genel Müdürü Özkan Alkan’a katkılarından dolayı plaket verildi.

TÜROB Başkanı Timur Bayındır

“FİYAT VE GELİR ARTIŞININ SÜRMESİNİ BEKLİYORUZ”

Öğle yemeğine bir konuşma gerçekleştiren Timur Bayındır, turizm sektörünün özellikle ana pazarı durumunda olan ve Türk turizminin bel kemiği diyebileceğimiz Avrupa pazarlarından gelen işaretleri memnuniyet verici olarak değerlendirdi. Konuşmasının devamında “Fiyatlarda da artış gözüküyor ama maalesef, turist ve doluluk artışı kadar hızlı bir yükseliş gerçekleşmedi. Fiyatlardaki yükseliş trendinin de turist sayısındaki kadar hızlı olmasını beklemenin doğru olmadığını belirtmiştik. Fiyat ve gelir artışının sürmesini bekliyoruz. Bu durum özellikle İstanbul’da pazar çeşitlenmesinin hızlanmaya başladığını gösteriyor. Ancak fiyatlarda 2013-2014 yıllarının seviyelerine dönmek için, birkaç yıl daha beklememiz gerekiyor” açıklamasında bulundu.

KKTC’DE 26 BİN YATAK KAPASİTESİ VAR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu yaptığı konuşmada, KKTC’de bulunan otellerin kalitesinin dünyaya meydan okuduğunu belirterek “Güney’in yatak sayı 100 binin üzerinde.KKTC’de ise 26 bin yatak sayımız var. Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs’taki otellerin kıyaslanmasına asla müsaade etmem. Bizim otellerimiz ve tesislerimiz sadece Güney Kıbrıs’a değil, dünyaya meydan okuyor. KKTC bütçe açığının yüzde 50’sini turizm gelirleri kapatıyor. Bu yıl hedeflediğimiz turist sayısına ulaşarak, bütçe açığımızın yüzde 60-65’ini turizm gelirleri ile kapatmayı öngörüyoruz” dedi.

HİLTON İSTANBUL MASLAK’A TAM NOT

Turizm sektörünün nabzının attığı TÜROB’un yemeğine katılan birlik üyeleri Hilton İstanbul Maslak’a tam puan verdi. 2018 yılında yenilenerek, misafirlerine konaklama hizmeti vermeye başlayan otel, sektör profesyonellerinin de beğenisini kazandı. Turizmciler, Hilton Istanbul Maslak’ın şehir otelciliğine yeni bir soluk getirdiğini ifade ettiler.