Bakan Ersoy: Hedefimiz seyirci sayısını 100 milyona çıkarmak

Yakın zamanda yürürlüğe giren sinema yasası hakkında açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Çıkardığımız bu yasayla hedefimiz, yerli film izleme oranını el birliğiyle 100 milyona çıkarmak” dedi.

Zorlu Alışveriş Merkezi’nde bulunan Cinemaximum’da yönetmenliğini ve senaristliğini Yılmaz Erdoğan’ın üstlendiği ‘Organize İşler 2: Sazan Sarmalı’ filmini eşi Pervin Ersoy, oğlu Mehmet Reşat Ersoy, aile dostları Doğan Gündoğdu, Fulya Gündoğdu, Hena Gündoğdu, Tevfik Doğan Gündoğdu ve Yılmaz Erdoğan ile birlikte izleyen Mehmet Ersoy, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Habertürk’ten Mehmet Çalışkan’ın haberine göre muhabirlerin ‘Sinema yasası yürürlüğe girdi. Neler söylemek istersiniz?’ sorusunu şöyle yanıtladı:

2018’de 44 MİLYON İZLENME

“Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla yasa yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayınlandı. Sinema yasası aslında sinema destekleme yasası. Sinema yasasında bazı yönetmeliklerinde hızlı bir çalışma ile değişikliklere gidip, düzeltmemiz gerekiyor. Böylece tam anlamıyla hayata geçmiş olacak. Biliyorsunuz Türkiye’de yerli film izleme oranı çok yüksek. Rakamlar yüzde 63 gibi. Dünya standartlarının açık ara üstündeyiz. 2002 yılında 2 milyon olan yerli film seyirci sayısı 2018 yılına gelindiğinde bizim zamanımızda 44 milyona kadar çıktı. Şimdi çıkan bu yasayla birlikte hedefimiz el birliğiyle 100 milyona çıkarmak izleyen sayısını. Önemli olan Türk sinemasını hem Türkiye’de hem de dünyada geliştirmek. Bizim için yerli filmler çok önemli. Cumhurbaşkanımız ayrıca talimat verdi ve bize ‘Sinema olmayan bölge kalmasın’ dedi”

TELİF YASASI GELİYOR

Telif hakkı yasası için de konuşan Ersoy, kültür anlamındaki bu yasa geçtikten sonra turizm alanında bir yasa çalışmalarının olduğunu kaydederek “Sonra telif hakkı yasasını gündemimize alacağız. O biraz daha kapsamlı bir yasa. Çok geniş kitleleri içeriyor. Yasa çıktımı müzik, sinema ve oyuncuların da telif hakkını ilgilendiriyor. Bu duruma da aynı çabayı gösterip, hızlı bir şekilde halledeceğiz” şeklinde konuştu.

40 DAKİKA FİLM ÖNCESİ REKLAM VEREN SİNEMALAR VAR

Yasanın uygulamaya girdiğini bilmeyen salonların olduğunu belirten Yılmaz Erdoğan ise “Bizler de tespitleri yapıp yetkililere bilgi veriyoruz. Maalesef ki 30 dakika 40 dakika film öncesi reklam veren sinemalar var hala. Böyle olunca bizim filmlerimiz kurbanı oluyor bu durumun. Bizim bütün amacımız Türk sinemasının geleceğini daha kaliteli hale getirmek” dedi.