50 yıl içinde insanlığın önüne geçecek

Son zamanların en çok konuşulan konularından biri olan yapay zeka ve robot teknolojisinin 50 yıl içinde insan hayatını baştan sona değiştirmesi hatta insanlığın yerini alması öngörülüyor!

Araştırmacılar 50 yıl gibi bir süre içerisinde robotların insan kabiliyetlerinin üzerine geçebileceği ve insanlığın yerini almaması için koruma önlemlerinin alınması gerektiği uyarısını yapıyor.

Londra merkezli küresel bilgi sağlayıcı merkez IHS Markiti’n yapay zeka çalışmalarını yürüten Araştırmacı Luca De Ambroggi, robotların birkaç aktivitede insanları destekleyeceği ve hatta onların yerini alabileceğini düşünmenin olası olduğunu söyleyerek belirlenen 50 yıllık bu süreyi robotların insan olma açığını kapatmak için yeterli bir zaman dilimi olarak belirtti.

İnsan beyninin robotlara göre hala çok daha fazla dinamik, çok yönlü ve avantajlı olduğunu ancak elektronik cihazların insanların birkaç fonksiyonunu yerine getirebildiklerinin altını çizen Ambroggi, “İnsanlar makinelerin bizim yerimizi almasını engellemek zorunda” dedi.