Kentsel dönüşümde yeni yol haritası: Yatay mimari!

Kentsel dönüşümde yeni yol haritasını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sistemde değişikliğe gidileceğini ve hiçbir konutun inşaatının yarım kalmayacağını söyledi.

Her yıl 300 bin konutu dönüştürme hedeflerinin olduğunu belirten Bakan Kurum, bunun 30 binini bakanlık ve TOKİ tarafından yapılacağını, kalanını ise özel sektörün yapacağını ifade etti.

20 yılda tamamlamak hedefiyle hareket edilecek Kentsel dönüşümde yeni dönem; 7 temel hedef üstüne inşa edildi. Afet risklerinin bertaraf edilmesi, çevresel, tarihi ve kültürel değerlerin korunması, yatay mimarinin esas alınması, engelli dostu şehirler kurulması, yapılaşma sonrası oluşacak değer artışının adil olarak paylaştırılması.

HER KENT İÇİN KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI

Her kente özel kentsel dönüşüm anayasası geleceğini de sözlerine ekleyen Kurum, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Her belediye kendi il ve ilçesi için kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlayacak. Sadece ihtiyaç kadar konut üretilecek. Kentsel dönüşüm alanları ilan edilmeden önce vatandaşlardan talep toplanacak. Hiçbir konut yarım kalmayacak. Bu amaçla kentsel dönüşüme dahil olacak müteahhitlere kriter gelecek. Maketten veya temelden konut satışı bitecek.

YATAY MİMARİ, İHTİYAÇ KADAR KONUT VE VATANDAŞ TALEBİ

İnşaatlarda yüksek katlı binalar yerine yatay mimari hakim olacak. Parsel bazlı değil, alan bazlı dönüşüm olacak. Hak sahiplerinin tam katılımı sağlanacak. Bundan sonra ihtiyaç kadar konut üretilecek. Belirlenen tasarım ilkeleri dışında hiçbir proje yapılmayacak. Kentsel dönüşüm uygulama takvimi yani başlangıç ve bitiş tarihleri belli olacak. Kentsel dönüşüm ne zaman başlayacak, kim yapacak ve hangi tarihte neticelenecek soruları tarihe karışmış olacak. Şayet bir yerde dönüşüm yapacaksanız halkın tüm paydaşlarını gözetmek zorundasınız. Bu sebepten kentsel dönmüşüm alanlarını ilan edilmeden önce vatandaşlarımızın talepleri toplanacak. Yüz yüze görüşmeler sağlanacak. Toplumsal yapı analizi ayrıntılarıyla ortaya konulacak.

MÜTEAHHİTLERE SINIFLANDIRMA VE TEMİNAT ŞARTI GELİYOR

Belli kriterlere sahip müteahhitler kentsel dönüşüm yapabilecekler. Müteahhit sınıflandırması yaptık. İnşaatın ilerleme seviyesine göre bakanlık tarafından satışlara izin verilecek. Ne kadar inşaat yaptıysa o kadar satış yapacak. Yatırımcılarımız yatırım bedelinin yüzde 10’unu teminat olarak getirmek zorundalar.

25 bin nüfusun üstündeki yerlerde de İlbank kredi verebilecek.