Atatürk Havalimanı’nın yerine ne yapılmalı?

Atatürk Havalimanı’nın taşınma kararının ardından yerine ne yapılacağı; tartışma konusu oldu. Birbirinden farklı öneri ve fikirler gündeme geldi. Kaya Istanbul Fair & Convention Hotel Odalar Bölüm Müdürü Fatih Kartal da resmi veri ve istatistiklere dayandırarak; ülke turizmine önemli katkı sağlayacak yeni bir öneriyi gündeme getirdi. 

İŞTE FATİH KARTAL’IN KALEME ALDIĞI “ATATÜRK HAVALİMANI’NIN YERİNE NE YAPILSIN?” BAŞLIKLI YAZISI…

ATATÜRK HAVALİMANI’NIN YERİNE NE YAPILSIN?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın İstanbul’da, 3. Havalimanı’nın yolcu hizmetlerinin faaliyete geçmesinin ardından Atatürk Havalimanı’nın 29 Ekim 2018 tarihinden itibaren kademeli olarak kapatılacağının açıklamasıyla; Atatürk Havalimanı’nın bulunduğu alana ne yapılacağı tartışmasını başlatmıştır.

Yeşilköy’de Tayyare Meydanı olarak kullanılan ve daha sonra 1953 yılında modern havalimanı olarak hizmete açılan Atatürk Havalimanı Türkiye’nin önemli havalimanlarından bir tanesi haline gelmiştir.

Son yapılan araştırmada Atatürk Havalimanı’nın, 2018 yılında ağırladığı toplam yolcu sayısı 51 milyon 740 bin 245 kişidir. 2017 yılında ise bu sayı 48 milyon 10 bin 255 kişi olarak tespit edilmiştir.

(*) Kaynak: DHMI, Gürcistan Sivil Havacılık Otoritesi, TAV Tunisie,TAV Macedonia, TIBAH ve MZLZ

Bu kadar büyük potansiyeli olan Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasıyla birlikte bölgede 27 bin misafiri ağırlayabilecek; 13 bin oda kapasiteli, 62 otelin doluluk oranları düşecek ve ciddi bir iş kaybı yaşanacaktır.

Otellerde doluluk oranlarının düşüşüyle birlikte bölge otellerinde istihdam edilen çalışan sayısının düşmemesi için bölgeyi tekrar ayağa kaldıracak, rahat nefes aldıracak cazibeli projelerin hayata geçirilmesi zaruridir.

Atatürk Havalimanı’nın yerine neler yapılacağı ile ilgili yetkin kişiler tarafından onlarca öneri getirilmiştir. Bunlardan bazıları: Millet Bahçesi, fuar ve sergi alanı ve alanın bir kısmını charter uçuşlara açık tutmak.

Sunulan önerilerin önemi, bölgede yaratacakları olumlu etki ile birlikte anlam kazanacaktır. Yapılacak projenin fizibilite çalışması iyi yapılmadığı takdirde ölü yatırım olacağını belirtmekte fayda var.

Bunun için bu önerilerin;

  • Bölgeye neler katacağı?
  • Otel doluluklarını nasıl etkileyeceği?
  • Kaç kişiye istihdam yaratacağı? gibi sorular iyi tahlil edilmelidir.

Bugün Atatürk Havalimanı’nın yerine yapılması gereken projenin; hem iç turizme hem de dış turizme hizmet vermesi kanısındayım.

Bunun için havalimanı yerine ne park, ne de sergi alanı yapılmalıdır. En doğru yatırım, bugün dünyada milyonların ziyaret ettiği eğlence parkı DISNEYLAND veya MAGIC KINGDOM at DISNEY WORLD olmalıdır.

2017 yılında AECOM tarafından yapılan araştırma verilerine göre; dünya genelinde ziyaret edilen tema ve eğlence parkların yıllık ziyaretçi sayılarına yukarıda yer verilmiştir.

Dünya genelİnde tema parklarını ziyaret edenlerin toplam sayısı 233 milyon 57 bin olarak açıklanmıştır.

Verilere göre dünya da en çok ziyaret edilen tema parkı 20 milyon 450 bin kişi ile Magic Kingdom at Walt Disney World.

Sıralamada hemen ardından Disneyland California’yı 18 milyon 300 bin, Disneyland Tokio’yu ise 16 milyon kişi ziyaret etmiştir.

2017 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısı ise 32 milyon.

2017 yılında Florida eyaletinde bulunan tema parkına giden ziyaretçi sayısı ile Türkiye’ye gelen turist sayısı arasındaki fark 11 milyon 550 bin kişidir.

Bu yüzden Atatürk Havalimanı’nın yerine bu tip dünya standardında olan tema parkının (Walt DIsney, UnIversal StudIos, Sea World) yapılması; bölge otellerini tekrar canlandıracak, İstanbul ziyaretçi sayısını arttıracağı gibi ülke ekonomisine önemli katkıda bulunacaktır.

Bugün Ortadoğu ve Asya kıtasında yaşayan insanların turistik faaliyetlere kolay ve ucuz şekilde ulaşabileceği, rahat yaşayabileceği Avrupai yaşam standardını yakalayan tek ülke Türkiye’dir. Türkiye olarak sahip olduğumuz değerleri korumalı; doğru zamanda doğru alanlarda projeler geliştirerek gelirlerimizi artırmalıyız. Bugün siyasi amaçlarımızdan vazgeçip ülke çıkarlarını gözeterek Atatürk Havalimanı alanını doğru değerlendirmek ve konunun takipçisi olmalıyız.

Fatih KARTAL

Kaya İstanbul Fair & Convention Hotel Odalar Bölüm Müdürü

TUROYD Üyesi


(*) 2018 DHMİ verileri geçicidir. DHMİ yolcu rakamlarına transfer yolcu dahildir.

1) Gelen ve giden yolcu toplamı, transfer yolcu dahil

2) Sadece ticari uçuşlar

3) Antalya Havalimanı hisse devri Mayıs 2018’de tamamlanmıştır. Antalya Havalimanı 2017 yılı trafik verileri TAV Toplam rakamına dahil değildir.Antalya Trafik verileri Mayıs ayından itibaren TAV 2018 Toplam yolcu verilerine dahil edilmiştir.