Sosyalizmin değişen çehresi: Y Kuşağı Sosyalizmi!

1980-2000 arası doğumluları kapsayan Y Kuşağı (diğer bir adıyla Milenyum), hem medyanın hem de bu kuşağı anlamayan amca ve teyzelerin dezenformasyonuyla sadece ‘internet ve sosyal medya çocukları’ değil. Ve şimdilerde çağın gerektirdiği şekilde uyum gösteren bu kuşak, yeni akımların doğmasına neden oluyor. İşte bunlardan birisi de sosyalizmin tekrar moda olduğu: Y Kuşağı Sosyalizmi!

1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, 20. yüzyılın ideolojik yarışmasını Kapitalizm kazandı. İngiliz The Economist dergisi, bir dönem ekonomik başarısızlık ve siyasi baskı ile yan yana kullanılan bir terim haline gelen Sosyalizmin 30 yıl sonra yeniden ve hatta değişen çehresiyle ‘Y Kuşağı Sosyalizmi’ olarak karşımıza çıktığını yazdı.

Peki, nedir bu ‘Y Kuşağı Sosyalizmi’?

1980 ve sonrası doğan gençler arasında tekrar ‘trend’ haline gelen ve bize yeni bir sol doktrinin doğmakta olduğunun haberini veren bu yeni akım, batı toplumlarında neyin yanlış gittiğine dair isabetli eleştiriler getirmesiyle dikkatleri üzerine çekti. Küllerinden yeniden doğmakta olan sol doktrini bazı konuları doğru anlamış olsa da modern dünyaya dair çok karamsar bir yaklaşımı bulunuyor. Yeni solun politikalarındaki sorunlar ise bütçe, bürokrasi ve iş dünyası gibi konulardaki naifliği…

T24’ün The Economist dergisinde kaleme alınan makaleden aktardığı ifadeler şöyle:

“Milenyal sosyalistler ekonomiyi kökten değiştirmek ve iklimi kurtarmak istiyor.

“Sovyetler Birliği’nin çöküşüyle uzun süredir devam eden ideolojik savaşın galibi belli oldu. Kapitalizm kazandı ve sosyalizm ekonomik başarısızlık ve siyasi baskı ile yan yana kullanılan bir terim haline geldi.

Aradan 30 yıla yakın bir süre geçti ve şimdi sosyalizm tekrar moda oldu. ABD’de yeni seçilen bir kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez kendisini demokrat bir sosyalist olarak tanımlayınca sansasyon yarattı. ABD 2020 başkanlık seçimlerinde demokrat adaylar da sola meylediyor. Birleşik Krallık’ta İşçi Partisi’nin muhafazakar lideri Jeremy Corbyn, Downing Street 10 numaranın anahtarlarını kazanabilir.

Sosyalizm tekrar bu kadar gündemde çünkü batı toplumlarında neyin yanlış gittiğine dair isabetli eleştiriler getirdi. Sağcı siyasetçiler genelde fikir tartışmalarından uzaklaşıp şovenizm ve nostaljiye yakın dururken, solda eşitsizlik, çevre, gücün elitlerden vatandaşa aktarılması gibi konulara odaklanıldı.

“Fakat tekrar doğmakta olan sol doktrini bazı konuları doğru anlamış olsa da modern dünyaya dair çok karamsar bir yaklaşımı var. Yeni solun politikalarındaki sorunlar ise bütçe, bürokrasi ve iş dünyası gibi konulardaki naifliğinden kaynaklanıyor.

“Milenyal sosyalistler kamuoyunu yanlış teşhis ediyor. İnsanlar, yaşamları üzerindeki kontrolü kaybettiklerini ve fırsatlarının daraldığını hissetmekte haklı. Kamuoyu da eşitsizliğe karşı çıkıyor. Zenginler üzerindeki vergiler, herkesin ödediği vergilerinden daha popüler. Bununla birlikte, radikal bir şekilde vergilerin yeniden tahsisi için yoğun bir istek yoktur. Amerikalıların vergilerin yeniden tahsisine verdiği destek 1990’da olduğundan daha yüksek değil ve ülke kısa süre önce, kurumlar vergisi indirimi vaat eden bir milyarderi Başkan seçti. Bazı vergi önlemleri sayesinde Britanyalılar, zenginler konusunda Amerikalılardan daha rahat.”