İstiklal Caddesi eski günlerine döndü!

Last Updated on 18 Şubat 2019 by Turizm Günlüğü

Turizmde oldukça sıkıntılı bir dönem geçiren ve ardı ardına iş yerlerinin kapanmasıyla gündeme gelen İstiklal Caddesi, İstanbul’a gelen yabancı turist sayısındaki yüzde 24’lük artış, kira fiyatlarında yüzde 50’lere varan düşüşü ve caddedeki çalışmaların sona ermesiyle eski günlerine döndü!

Bu sevindirici gelişmeyi veren Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nizam Hışım, “Şu anda İstiklal Caddesi’ndeki dükkanlarda doluluk yüzde 100. Boş dükkan yok diyebiliriz” dedi.

Habertürk’te yer alan habere göre kozmopolit teriminin hayat bulduğu Beyoğlu’nda yaşanan her türlü olumlu ya da olumsuz olayın Türkiye gündemini ve uluslararası platformda Türkiye algısını derinden etkilediğini belirten Hışım, bu nedenle Beyoğlu’nun güzelleşmesi, daha iyi bir hal alması ve daha da canlanması için projeler ürettiklerini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

OTEL AZLIĞI SÖZ KONUSU DEĞİL!

“İlçemizdeki 40 bin yatak kapasitesinin bulunduğu otellerin dışında pansiyonlar da var. Yani Beyoğlu, bu alanda İstanbul’un en gözde ilçesi. 2013 Gezi olaylarına kadar Beyoğlu’nda bir gece konaklama bedeli 120 Euro idi. O tarihten sonra bu rakam düştü. Söz konusu nedenlerle Beyoğlu’nda ortalama konaklama bedeli şu anda 50 avro düzeyinde. İstanbul’da ve Beyoğlu’nda bence otel azlığı söz konusu değil. Yatak kapasitesi yeterli ancak gelen turist istediğimiz hızda artmıyor.

DÜKKANLARDA DOLULUK YÜZDE 100

İstanbul’u ziyaret eden yabancıların sayısında yüzde 24’lük artış oldu. İstanbul’u en çok, 1 milyon 71 bin 634 kişiyle Almanlar ziyaret etti. Almanları, 934 bin 860 kişiyle İranlılar, 628 bin 577 kişiyle Suudiler, 618 bin 511 kişiyle Ruslar ve 609 bin 589 kişiyle Iraklılar takip etti. Beyoğlu ve İstiklal Caddesi’de İstanbul’a gelen turistteki artıştan payını aldı. Kente gelen yabancı turist sayısındaki yüzde 24’lük artış, kira fiyatlarında yüzde 50’lere varan düşüş ve caddedeki çalışmaların sona ermesi, İstiklal’in tekrar eski günlerine dönmesi için büyük avantaj oldu. Şu anda İstiklal Caddesi’ndeki dükkanlarda doluluk yüzde 100. Boş dükkan yok diyebiliriz.”