Türkiye-Rusya vize serbestisi hakkında bilinmeyenler…

Rusya ile Türkiye arasında vizeler kaldırıldı mı? Türk iş adamları ve TIR şoförleri için vize uygulamasının kaldırılması ile ilgili medyada çıkan haberler doğruyu yansıtmıyor mu? O halde Putin gerçekte neyi imzaladı?

Rusya vizesi konusunda profesyonel danışmanlık hizmeti sunan Marina Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Murat Taşkaya, Rusya’nın Türkiye vatandaşlarına yönelik vize serbestisi hakkında alınan kararın medyaya yansıdığı şekilde olmadığını belirtti.

Haberrus.com’da yer alan habere göre Murat Taşkaya, Rusya vizesi hakkında yaşanan bu gelişmelerin bilinmeyenlerini şu sözlerle aktardı:

ONLAR DIŞINDA HİÇ KİMSEYİ KAPSAMIYOR!

“Son dönemlerde Rusya’nın belli kategorilerde Türk vatandaşlarını vizeyi kaldırdığı haberlerine şahit oluyoruz.Fakat gerçek şu ki; vize kararı ihracat yapan yeşil pasaport sahipleri dışındaki hiç kimseyi kapsamıyor. Kaldı ki karar imzalanmasına rağmen henüz Rusya’da yürürlüğe girmedi.

TÜRKİYE NE ZAMAN HAMLE YAPARSA KARAR O ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Bununla birlikte, Türkiye’de aynı zamanda Rus tır şöförlerine, yeşil pasaport ve hizmet pasaportu sahiplerine vize uyguluyor. Rusya’da ki algı şu; Türkiye ne zaman hamle yapar ve vizeyi kaldırırsa Rusya’da vize kaldırma kararını yürürlüğe sokacak.

KARARIN 6 AYDAN ÖNCE ÇIKMASI ZOR

Bunun için ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden bir karar çıkması gerekiyor. Bu kararında 6 aydan önce çıkması zor görünüyor. Kısacası şuan için Rusya vizelerinde herhangi bir değişiklik yok diyebiliriz.”