Turizmde markalaşma için neler yapılmalı?

1. Uluslararası Turizm Zirvesi’nin ikinci paneline akademisyen Prof. Dr. Atilla Yüksel’in sosyal deneyi ve konuşması damga vurdu. İşte ayrıntılar…

INTHA’nın düzenlediği Uluslararası Turizm Zirvesi’nin “Konaklama İşletmelerinde Uluslararası Markalaşmanın Pazarlamadaki Etkisi” başlıklı ikinci paneli Haliç Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Nur Ündey’in moderatörlüğünde gerçekleşti.

İkinci panelin konuşmacıları arasında Mövenpick Hotel Istanbul Golden Horn Genel Müdürü Ahmet Arslan, Wyndham Grand Istanbul Kalamış Marina Satış Direktörü Deniz Dikkaya ve Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Bölümü Başkanı Prof. Dr. Atilla Yüksel yer aldı.

İLGİNÇ SOSYAL DENEY

Günün ikinci panelinde akademisyen Prof. Dr. Atilla Yüksel’in sosyal deneyi ve markalaşma adına yapılması gerekenleri sıraladığı konuşması oldukça dikkat çekti.

TURİZMCİ NE SATAR?

Prof. Dr. Atilla Yüksel, dinleyicilere “Turizmci ne satar?” sorusunu yöneltti.

Bu sorunun cevabının; deneyim olduğunu belirten Prof. Dr. Atilla Yüksel, deneyim faktöründen yola çıkarak markalaşma için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

MARKALAŞMA İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

“Deneyimin unutulmaması için eğlenceli hale getirmelisiniz bu birinci kuraldır. Deneyimin hatırda kalması için müşterilerinize yeni bir bilgi sunmalısınız. Bunun yanı sıra deneyim, estetik olmalıdır. Markalaşma sürecinde cesur davranmalısınız. Markaların temelinde tutku vardır. Ve de son olarak marka olmak için önce yavaşlamanız gerekiyor. Yavaşlamazsanız; karşınızdakileri yani potansiyel müşteri kitlenizi anlayamazsınız.”

Bu açıklamaların ardından Prof. Dr. Atilla Yüksel; turizm sektöründe markalaşma adına bu yol haritasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Seyahat acentelerinin öne çıkan sıkıntıları neler?