Müberra Eresin son gelişmeleri değerlendirdi

TÜROB Başkanı Müberra Eresin

Last Updated on 1 Mart 2019 by Turizm Günlüğü

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkan Yardımcısı Müberra Eresin, turizmde ortaya çıkan son verileri değerlendirdi.  

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkan Yardımcısı ve Eresin Hotels Genel Müdürü Müberra Eresin, konuk olduğu TRT Haber kanalında turizmde yaşanan son gelişmeleri Ceyda Muslu’ya değerlendirdi. Bu kapsamda Müberra Eresin, Ocak ziyaretçi rakamları, otel dolulukları ve İstanbul turizminde yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

TÜROB Başkan Yardımcısı Müberra Eresin’in değerlendirmelerinde öne çıkanlar şöyle:

TÜRKİYE VE İSTANBUL YENİDEN İLK 10’DA

“Geçtiğimiz yılın Ocak ayına göre doluluk rakamlarımız % 3.9 oranında düşmüş gözüküyor ama bütün Avrupa’da da düşüşler devam ettiği için turizm sektöründe Ocak 2019 itibariyle Türkiye ve İstanbul aslında turizm hareketliliğinde ilk ona girdi.”

İSTANBUL’A GELENLERİN % 80’İ BAŞKA ŞEHİRLERE DE GİDİYOR

“Avrupa pazarı için “kültür-sanat-tarih” çok önemli. Bütün bu üç kombinasyonu bir arada yakalayacağı belki de tek şehir İstanbul. İstanbul’un çok sezonu yok hem kış hem de yazın kültürel turlar devam ediyor. İstanbul’u ziyaret eden turistlerin % 80’i, Türkiye’nin başka şehirlerini de ziyaret ediyorlar. Dolayısıyla İstanbul tüm ülkeye de katkı sağlamış oluyor.”

İSTANBUL İÇİN YÜKSELİŞ GÖSTEREN PAZARLAR

“İstanbul’a genel olarak baktığınızda artan pazarlarımız var. Mesela Latin Amerika pazarı yükselişte… Çin pazarı yukarı seyir izliyor. Japonya keza öyle ama en önemlisi İstanbul için Avrupa pazarında bir yükseliş izliyoruz ve görüyoruz. Özellikle İtalyanlar, İngilizler, İspanyollar ve Almanlar tabi giriş sayıları gün gün artarak devam ediyor.”

DOLULUKLARDA 2019 ÖNGÖRÜSÜ

“2018 yılında doluluklarımız % 20 artmıştı. 2019’da da yine % 12 ila 15 arasında bir artış bekliyoruz.”