The Times’tan Türkiye’ye gidecek turistlere rejim uyarısı!

The Times Gazetesi, Türkiye Hükümetinin ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rejimine muhalefet ettiklerinden şüphelenilen kişilerin Türk topraklarına ayak basar basmaz gözaltına alınacaklarını’ söylediğini yazarak Türkiye’ye gelecek olan turistlere uyarıda bulundu.

Haberin çıkış noktası ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Avrupa’da PKK’nın toplantılarına katılıp Türkiye’ye tatil yapmaya gelenler gözaltına alınacak’ sözleri oluşturuyor.

BBC Türkçe’nin aktardığı İngiltere’nin önemli yayın kuruluşlarından The Times’ın haberine göre Ankara’nın Polatlı ilçesinde konuşan Bakan Soylu’nun şu açıklamaları hatırlatılıyor:

“Avrupa’da, Almanya’da öyle terör örgütünün toplantılarına katılıp da ondan sonra gelip Antalya’da, Bodrum’da, Muğla’da tatil yapanlar var ya, onlar için de tedbir aldık şimdi. Hadi gelsinler bakalım havalimanlarından içeriye girsinler. Gözaltına alıp yallah, öyle kolay değil. Dışarıda hainlik yapıp, içeride, Türkiye’de keyfini, sefasını sürmek bundan sonra kolay değil…”

THE TİMES: TEHDİT ALMAN ZİYARETÇİLERE YÖNELİK GÖZÜKÜYOR

Konuyla ilgili The Times haberinde “Tehdit, özellikle Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medya üzerinden Erdoğan’ı eleştirmemeleri konusunda uyardığı, Türkiye’ye seyahat etmek isteyen Alman ziyaretçilere yönelik gözüküyor” ifadelerine yer verildi.

5 MART’TA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Bu tür haberlerin Alman Der Tagesspiegel ve Bild gazetelerinde de yer bulmasıyla Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, 5 Mart’ta “Alman basınında çıkan haberler asılsızdır. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “terörle mücadele kapsamında yaptığı açıklamalar bağlamından koparılarak çarpıtılmıştır. Türkiye her zaman olduğu üzere Almanya ve diğer tüm ülkelerden gelen turistleri geleneksel Türk misafirperverliği çerçevesinde ağırlamaya devam edecektir” yazılı açıklamasında bulunmuştu.

“3 MİLYON ALMAN VATANDAŞI ÜZERİNDE ETKİ KURMAYA ÇALIŞIYOR”

Son 12 ayda en az yarım düzine Alman vatandaşının ülke çapında gözaltına alındığı ve bu kişilere farklı siyasi suçlar yöneltildiği kaydedilen The Times’ın haberinde Türkiye’de çalışan 3 Alman gazetecinin basın kartlarının uzatılmamasının Berlin ile Ankara hattında sorun yarattığı belirtilerek en büyük anlaşmazlık nedenlerinden biri; ‘Erdoğan’ın rejiminin Türk kökenli yaklaşık 3 milyon Alman vatandaşı üzerinde etki kurmaya çalışıyor olması’ olarak ele alınıyor.