En çok hangi ülkeden AB vatandaşlığına geçiş yapılıyor?

Son Güncelleme Tarihi

Avrupa Birliği’ne bağlı istatistik kurumu Eurostat, 2017 içinde Avrupa ülkeleri vatandaşlığına geçen yabancıları araştırdı. Avrupa Birliği vatandaşlığına en fazla geçiş Fas’tan gerçekleşti. İlk beş içerisinde Türkiye’de yer alıyor.

Avrupa Birliği’ne bağlı istatistik kurumu Eurostat, 2017 içinde Avrupa ülkeleri vatandaşlığına geçen yabancıları araştırdı.

Turkrus.com’un Rus basınından aktardığı habere göre; bunların toplam sayısı 825 bin civarında (2016’da 995 bin civarında).

İLK SIRADA FAS  

İlk sırada Fas vatandaşları yer alıyor (yaklaşık 68 bin kişi İtalya, İspanya ve Fransa vatandaşlığı aldı). Sonra Arnavutlar ve Hindistanlılar geliyor.

TÜRKLER DÖRDÜNCÜ SIRADA

Dördüncü sırada Türkler bulunuyor (yaklaşık 30 bin kişi, bunların yarısından fazlası Alman vatandaşlığına kabul edildi). Ardından Romanya, Pakistan ve Brezilya vatandaşları geliyor.

EN FAZLA VATANDAŞLIK VEREN AB ÜLKELERİ

Yabancılara en fazla vatandaşlık veren Avrupa ülkeleri sırasıyla İtalya, İngiltere, Almanya ve Fransa…

RUSLAR GÜNEY KIBRIS VATANDAŞLIĞINI TERCİH EDİYOR

Bunun yanı sıra 2017 yılında çeşitli ülkelerden 5 bin 517 kişi, Güney Kıbrıs vatandaşlığı aldı. Bunların önemli bölümü (bin 300’ü aşkını) Rusya’dan. Daha sonra İngilizler ve Ukraynalılar geliyor.

Bu yılın başında yabancı yatırımcıların Güney Kıbrıs pasaportu almasının şartları ağırlaştırıldı. Yeni yasa 31 Ocak 2020’den itibaren yürürlüğe konacak.