ISTTA Başkanı Halil Korkmaz: Avrupalı operatörler Türkiye’nin önemini anladı

İstanbul Turizm Derneği (ISTTA) Başkanı Halil Korkmaz, Türkiye’nin Avrupalı turisti yeniden kazandığını söyledi. Berlin’de gerçekleşen ve dünyanın en önemli turizm fuarları arasında gösterilen ITB Berlin Fuarı’na katılan Halil Korkmaz, “Türkiye, Avrupalı turistin vazgeçemeyeceği bir ülke. Çünkü tesis ve servis hizmetimizdeki kalite dünyanın başka bir yerinde yok” dedi.

Berlin’deki fuarda yabancı pazarın Türkiye’ye çok ilgisi olduğunu belirten Halil Korkmaz, “Avrupa pazarında artık değişim yaşıyoruz. Avrupalı turisti yeniden kazandığımızı söyleyebilirim. Özellikle erken rezervasyon dönemindeki satışların çok iyi gittiği bilgisini alıyoruz. Şu bir gerçek ki Türkiye, Avrupalı turistin vazgeçemeyeceği bir ülke çünkü tesis ve servis hizmetimizdeki kalite dünyanın başka bir yerinde yok. Türkiye’deki gibi donanımlı, yeni ve konforlu tesisleri başka bir yerde bulamıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

 “AVRUPALI TUR OPERATÖRLERİ TÜRKİYE’DEN MEMNUN”

Avrupalı tur operatörlerinin de Türkiye’yi çok önemsediklerini belirten Korkmaz;

“Avrupalı tur operatörlerinin Türkiye olmadan kar edemeyeceklerinin farkına vardığını düşünüyorum. Çünkü geçtiğimiz dönemlerde turistleri İspanya ya da İtalya’ya götüren Avrupalı tur operatörleri tesislerden dolayı çok fazla şikayet aldılar. Bunun sonucunda da bazı seyahat acentaları çok ciddi oranlarda ceza ödemek zorunda kaldılar. Ancak Avrupalı turistler Türkiye’den memnun ayrıldıkları için böyle bir sorunla karşılaşmıyorlar” diye konuştu.

“ALMANLAR, İSTANBUL’U SEVİYOR”

İstanbul’un Türk turizmi için çok önemli olduğunun altını çizen ISTTA Başkanı Korkmaz, şunları söyledi: “İstanbul, sadece ülkemizin değil aynı zamanda dünyanın en çok ilgi çeken şehirleri arasında yer alıyor. Alman turistler İstanbul’u seviyor. 2018’de Almanya’dan 1 milyon ziyaretçi ağırladık. Bu rakamı artırmak için İstanbul Turizm Derneği olarak çalışmalar yapıyoruz.

DRV BAŞKANI NORBERT FIEBIG İLE İSTANBUL’DA BULUŞACAK

ITB Berlin Fuarı’nda da İstanbul turizminin gelişimine katkı sağlamak amacıyla yabancı paydaşlarımızla görüşmeler yaptık. Alman Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Norbert Fiebig ile sohbetimizde İstanbul’da buluşmak üzere sözleştik. Ayrıca, Almanya’nın en büyük tur operatörlerinden olan ve Türkiye’ye en fazla turist getiren FTI Group CEO’su Dietmar Gunz ve MP Hotels CEO’su ve Meeting Point Yönetim Kurulu Başkanı Roula Jouny ile Türkiye’deki planları ve hedefleri hakkında konuştuk.”

ALMANYA’DA YERLİ TUR OPERATÖRLERE İHTİYAÇ VAR

Alman pazarından beklentilerinin yüksek olduğunu ifade eden Halil Korkmaz, “Almanya, ülkemize turist gönderen ikinci ülke. Geçtiğimiz yıl Almanya’dan 4.5 milyon ziyaretçi ağırladık. Ancak 83 milyon nüfuslu Almanya’nın 3’te 2’sinin yılda üç kez seyahat ettiğini düşünürsek, bizim Almanya’dan çok daha fazla ziyaretçi almamız gerekiyor.

ALMANYA PAZARINDA ATILMASI GEREKEN ADIMLAR

Bu nedenle Almanya’da, tıpkı Rusya’daki gibi gizli kahramanlarımız olan yerli tur operatörlerine ihtiyacımız var. Eğer bu ortam sağlanırsa, Türkiye’nin Avrupa’daki turizm ekonomisi çok güçlü olur” dedi.

ISTTA, Türkiye’nin en önemli metropolünü dünyaya tanıtacak