Japonya’da “2019 Türk Kültür Yılı” başladı

Last Updated on 9 Eylül 2019 by Turizm Günlüğü

Japonya’da “2019 Türk Kültür Yılı”, “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği Sergisi” açılışıyla başladı.

Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan Ulusal Sanat Müzesi’ndeki açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Japonya Altes Prensesi Akiko Mikasa ile birlikte katıldı.

Japonya’nın 2019 yılını “Türk Kültür Yılı” ilan etmesi sebebiyle iki ülke arasında gerçekleştirilecek etkinliklerin ilki başkent Tokyo’da hayata geçti. Ulusal Sanat Müzesi’nde “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği Sergisi” törenle açıldı.

AÇILIŞTA JAPONYA ALTES PRENSESİ DE YER ALDI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Japonya Altes Prensesi Akiko Mikasa’nın da teşrifleriyle, Japon iş dünyasından çok sayıda katılımın olduğu serginin açılışını yaptı.

Bakan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve Japonya’nın siyaset ve ekonomi alanındaki güçlü iş birliğinin kültür ve sanat alanında da birleştirilmesi amacıyla 2019’un Japonya’da “Türk Kültür Yılı” ilan edildiğini belirtti.

ERTUĞRUL FACİASININ 130. YIL DÖNÜMÜ

Bakan Ersoy, “Ertuğrul faciasıyla başlayan Türk-Japon dostluğunun 130. yıl dönümü arifesinde, “2019 Japonya’da Türk Kültür Yılı” etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği Sergisi” iki halkın birbirini daha yakından tanımasına katkıda bulunacaktır” dedi.

Bakan Ersoy, sergideki eserlerin “Osmanlı Sarayı’nda Lale”, “Topkapı Sarayı”, “Sultan” ve “Türk- Japon İlişkileri” başlıkları altında teşhir edildiğini anlattı.

OSMANLI SARAYLARINDAN 185 ESER ZİYARETÇİLERLE BULUŞTU

Çok sayıda ziyaretçinin ilgi gösterdiği sergide, Topkapı Sarayı’ndan 162, Dolmabahçe Sarayı’ndan 9 ve Yıldız Sarayı’ndan 14 eser bulunuyor.

ÖNCE TOKYO SONRA KYOTO

Tokyo Ulusal Sanat Merkezi’nde 20 Mayıs’a kadar Japon halkının ziyaretine açık olacak sergi 14 Haziran-28 Temmuz 2019 tarihleri arasında ise Kyoto Modern Sanatlar Ulusal Müzesi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak.

ALTES PRENSES AKİKO’YA KAHVE VE BAKLAVA İKRAMI

Ziyaretçiler için sergi çıkışı verilen resepsiyonda, sarma ve sigara böreğinin yanı sıra baklava ve helva gibi çeşitli tatlılar başta olmak üzere Türk mutfağının ünlü lezzetleri Japon konukların beğenisine sunuldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy da Altes Prenses Akiko’ya kahve ve baklava ikramında bulundu.

Japon turistin gözü kulağı yeniden Türkiye’de