TÜROB 23. Olağan Genel Kurulu başladı

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) 23. Olağan Genel Kurulu, 21 Mart 2019 tarihinde Hilton Istanbul Bosphorus Hotel’de başladı.

TÜROB 23. Olağan Genel Kurulu kapsamında açılış konuşmaları Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Türk Hava Yolları Yurt içi Satış Başkanı Emre Menevşe ve Avrupa Oteller ve Kafeler Birliği (HOTREC) Başkanı Jens Zimmer Christensen tarafından gerçekleştirildi.

İlk açılış konuşması TÜROB Başkanı Timur Bayındır’dan

48 yıl önce kurulan TÜROB’u, Türk turizmine kayıtsız şartsız hizmet eden güçlü bir sektör temsilcisi olarak bugünlere taşımanın mutluluğu içerisinde olduklarını belirten Timur Bayındır, “TÜROB kurulduğu ilk günden beri, nitelikli otel ve turizm işletmelerinin üye olduğu, Türkiye turizminin dinamik, kapsayıcı ve köklü sivil toplum örgütüdür. 14 temsilciliği ile tüm Türkiye’de faaliyet gösteren birliğimiz güçlenmeye devam edecektir” dedi.

ODA FİYATLARINDA YÜZDE 12 ARTIŞ BEKLENİYOR

2019 yılına yönelik beklentilerinin olumlu olduğunu ifade eden Bayındır, hem doluluklarda hem de ortalama oda fiyatlarında yüzde 10-12’lerde artış beklediklerini ayrıca turist sayısındaki artıştan daha çok, fiyatlarda yükselme sağlamaya odaklanılması gerektiğine dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

TURİZM, ÜLKE SATHINDA DÖVİZ KAZANDIRICI İHRACATÇI BİR SEKTÖR

“2018 yılıyla birlikte rakamlarda da hissedilen toparlanma ile artık yeniden yükseliş dönemine geçebildiğimizi ifade edebilirim. Buradaki en önemli kazanım, pazar, ürün ve strateji çeşitliliği ile birlikte turizmin anlık yönetim ve koordinasyon gerektiren bir sektör olduğunun anlaşılmasıdır. Sektörün ülke ekonomisine ne kadar önemli bir katkı sağladığı, yaşanan gerileme ile derinden hissedilmiştir. Böylelikle, turizm sadece turizmcileri ilgilendiren bir sektör değil, tüm ülke sathında en önemli döviz kazandırıcı ihracatçı bir sektör olarak yerini almıştır.”

Timur Bayındır; konuşmasının sonunda tüm TÜROB çalışanlarına ve görev süresi boyunca TÜROB ile ortak çalışma yürüten tüm sektör paydaşlarına teşekkürlerini sundu.

Türk Hava Yolları Yurt içi Satış Başkanı Emre Menevşe

Timur Bayındır’ın ardından Türk Hava Yolları Yurt içi Satış Başkanı Emre Menevşe, Türkiye’de havacılığın gelişimine ve Türk Hava Yolları’nın günümüzde sunduğu hizmetlere ve İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilecek operasyonlara ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

Avrupa Oteller ve Kafeler Birliği (HOTREC) Başkanı Jens Zimmer Christensen

Son olarak söz alan Avrupa Oteller ve Kafeler Birliği (HOTREC) Başkanı Jens Zimmer Christensen ise HOTREC hakkında genel bilgilerin yanı sıra, işleyişi ve yapılanması hakkında bilgiler verdi.