Yenikapı cruise limanının 2021’de faaliyete girmesi planlanıyor!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin kruvaziyer turizminde tekrardan ivme kazanacağı Yenikapı Cruise Limanı projesi için önemli açıklamalarda bulundu.

Cruise gemisi yolculuğu planlarının 2-3 sene öncesinden yapıldığını vurgulayan Bakan Ersoy, Mayıs 2020’de açılacak Galataport projesinin 3 cruise gemisinin yanaşabilmesi nedeniyle sadece 2020 yılını kurtaracağını belirterek “2021 itibariyle yeni bir cruise limanına ihtiyacımız var” dedi.

Yenikapı için bir planlama yapıldığının müjdesini veren Ersoy, projenin birkaç ay içinde ihalesi yapılacağını ifade etti. Türkiye Gazetesi Gündem toplantısına katılarak Türkiye turizm sektörünü ilgilendiren açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un konuşmasından önemli başlıklar şöyle:

Japonya’da “2019 Türk Kültür Yılı”

“Türkiye’ye rakip denilebilecek ülkeleri incelediğiniz zaman ülkemizin tarihi ve kültürüyle ayrıştıran özelliklerinin olduğunu görüyorsunuz. Biz bundan sonra bu özelliklerimizle tanıtımda ayrışmak istiyoruz. Japonya’da ‘2019 Türk Kültür Yılı’ galası yapıldı. Tokyo’nun en büyük sergi alanlarında birinde yapıldı. Galada Türk gastronomisini içeren bir sunum da yapıldı. Türk müziğini de dinlettik. Müze yetkilileri de çok şaşırdı. Sadece bir sergi bekliyorlardı. Japon imparatorluk ailesinin Türkiye çok seviyor olması önemli. Prenses de açılışa geldi. Japon halkı imparator üyelerini sıkı takip ediyor. Bütün bu özelliklerle iyi bir başlangıç yaptık. Eserler de çok beğenildi. Orada açtığımız sergiye 1 milyona yakın ziyaretçi hedefimiz var.

Geçtiğimiz sene 83 bin Japon turist geldi. Bu sene 120 bin sayıların geçmek istiyoruz. Japon turist konaklama dışı harcaması çok yüksektir. İkincisi Japonya Asya’da trend bir ülke. Japonların ziyaret ettiği ülkeler trend haline geliyor. Bu açıdan da sadece Japon turist olarak değerlendirmemiz lazım. Sürüklediği kitleler olarak baktığımızda Japonya bizim için en önemli etkilerden biri. Aslında 2023 hedefimiz Japon turist sayısında 500 binli rakamları geçebilmek. Bunun için en önemli şey hava köprüsü kurulabilmesi. Bununla ilgili de gerekli ortam oluşacak.

2019 tanıtım stratejilerin merkezinde Göbeklitepe var

Göbeklitepe’nin güzel bir avantajı var. Tarihin sıfır noktası. Sloganı çok başarılı. Daha kazılar çevresi devam ediyor. Baktığınız zaman eksi 13 binli yıllara kadar gidebileceği öngörülüyor. Bütün tarihçiler şimdi öngörüleri baştan yazacaklar. Bütün tarihe bakış açısını değiştiriyor Göbeklitepe’yi 2019 tanıtım stratejilerimizin merkezine aldık.

Kapadokya’da ‘Alan Başkanlığı’ sistemi

Kapadokya’da Çanakkale’de daha önce uyguladığımız bir sistem vardı benzerini hazırladık. Alan Başkanlığı diye bir sistem. Orman Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Belediyeler, Turizm Bakanlığı hepsinin yetkilerinin çakıştığı yerler bunlar. Yetkilerin tek bir bakanlıkta toplanıp tek elden yönetilmesi büyük avantaj sağlıyor. Oradaki insanlar da haklı. İnsanlar 4-5 yerden izin alıp bir şeyler yapmaya çalışıyor. Onu hızlandıracağız. ‘Yapabileceğin bu yapmak istiyorsan yap’ diyeceğiz. Bölgenin tanıtımı açısından da çok önemli. Kapadokya çok yüksek sayıda turist alıyor ama tek tip turist alıyor. Bunu çeşitlendirmek lazım. Eğer siz turizm gelirlerini arttırma istiyorsanız pazar çeşitliliği sağlamanız lazım.

Nitelikli turiste konsantre olacağız

Daha fazla tanıtım yapacağız, onların algısını yönetebilmek için onlara uygun tanıtım planlaması yapacağız. Ne biz tur operatörlerinden, ne turist akışından vazgeçmiş durumdayız. İlaveten nitelikli turistin getirilmesini hedefliyoruz. Nitelikli turist söylenmesi kolay, gerçekleşmesi zor bir şey. Detaylı çalışma gerektiren bir şey. Nitelikli turiste nitelikli personel ile hizmet vermeniz gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalar da yapıyoruz.

Türkiye olarak turizmde otel genel müdürü ithal eden ülke haline geleceğiz

Milli Eğitim Bakanlığı ile turizm eğitimi için bir çalışma yaptık. 76 tane turizm meslek lisesi var ülkemizde. İlk etapta pilot 11 okul seçtik. Turizm koleji statüsüne getiriyoruz bu okulları. Turizm’de en önemi şey iletişim. En az 3 lisanı iyi derece öğretecek okullar oluşturuyoruz. Müfredatı sektörün istediği şekle getiriyoruz. Sezonda uygulamalı derslerini otellerde almalarını planlıyoruz. Bunu yaparken de cazip olması için oteller öğrencilere normal stajyer maaşı üzerinde maaş vermeyi kabul ediyor. Burada öğrenci açısından da oteller açısından da cazip hale getiriyorsunuz. Öğrenci kariyerinde 3 lisanı çok iyi öğrenecek, bu sektörde devam etmese bile her sektörde iş bulur. Öğrencilik yaparken para kazanan bir hayatı olacak. Üniversitelerle de görüşüyoruz. Meslek lisesinden sonra fakültelerde gastronomi ağırlıklı turizm eğitim almasını istiyoruz. Otellere de burs vermelerini teşvik edeceğiz.

4 sene temel eğitim lisede almış, 4 sene üniversitede gastronomi eğitim almış, sonunda en iyi genel müdür adayı bu gençler olacak. Geleceğin genel müdürlerinin böyle yetişeceğini düşünüyoruz. 15-20 yıl sonra çok iyi yetişmiş genel müdürlere sahip olacağız. Hatta Türkiye olarak turizmde otel genel müdürü ithal eden ülke haline geleceğiz.

Yenikapı’ya cruise limanı geliyor

Cruise gemisi yolculuğu planları 2-3 seneden önce yapılıyor. Ne olacak diyorsanız bu sene de ciddi artış olacak ama 2020 itibariyle ciddi artışlar başladı zaten. Mayıs 2020’de Galataport açılacak. Anacak bu sadece 2020 yılını kurtarır çünkü 3 cruise gemisi yanaşabilecek. 2021 itibariyle yeni bir cruise limanına ihtiyacımız var. Yenikapı için bir planlama yapılıyor. Birkaç ay içinde ihalesi yapılacak.

2021’de Kapalıçarşı’nın yıldızı parlayacak

Bakan Ersoy, Kapalıçarşı ile ilgili çalışmalar yapacaklarını da vurgulayarak Kapalıçarşı’nın 2021 yılı itibariyle yıldızı yeniden parlayan bir yer haline dönüşeceğini söyledi.

Taksiciler ile ilgili şikayetlerin de zamanla çözüleceğini belirten Ersoy, “Herkes farkında bu iş bu sene çözülecek. Şikayetlerin bir gecede azalmasını bekleyemeyiz tabii ama azala azala devam edecek. Kanuna nizama uygun şekilde sürdürülecek. Dışarıdan gelen birinin istediği, dayattığı şartlarda çözülecek değil bu konu. Bizim vergi mevzuatlarına uygun şeklide çözülecek” diye konuştu.

2019 yılında 53 milyon turist bekliyoruz

2019 yılı turizm beklentilerini de açıklayan Bakan Ersoy, “Geçen sene 46.1 milyon turist sayısını yakaladık. Bu sene 52-53 milyon bandına oturmasın bekliyoruz. 29.5 miyar dolar döviz geliri elde ettik. Bu sene 38 milyar dolar gibi bir hedef koyduk. Ona konsantreyiz. Kişi başı turist gelirine çok takılmayın. Kişi başı gecelik turist gelirine bakın. Doğru rakam odur. Bizde de artış başladı. 2017 yılında gecelik turist başı gelir 62.5 dolar iken geçen sene 66.5 bandına yaklaştı. 2019 yılında 73 dolar olacağını öngörüyoruz. Kişi başı gecelik geliri arttırmamız lazım” dedi.”