Sarı taksilerde “kırmızı alarm”

Türkiye’de mahkemeye verilen Uber’in Ortadoğulu Careem’i alması sonrasında İstanbul’da bulunan taksiciler Careem kullanmaktan vazgeçti.

Türkiye’nin de dahil olduğu 15 ülkede faaliyet gösteren Careem’i Uber’in 3.1 milyar dolara satın aldığı haberine dün yer vermiştik.

Türkiye’de bulunan taksi dernek ve birlikleri Uber’e karşı mahkemede mücadelesini sürdürürken Careem’in Uber’e satılması sonrasında gözler Birleşik Taksi Şoförleri Derneği’ne çevrildi.

1500 TAKSİ CAREEM KULLANIYORDU

Birleşik Taksi Şoförleri Derneğine üye olan 1500 civarında taksi Careem kullanıyordu.

CAREEM’DEN VAZGEÇTİLER

Ancak dünkü satış haberinin ardından taksiciler tepki göstererek Careem kullanmaktan vazgeçmeye başladılar.

BASIN AÇIKLAMASI YAPACAKLAR

Hürriyet’ten Burak Taşçı’nın haberine göre Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman birkaç gün içinde basın açıklaması yapacaklarını ve Careem’le olan ilişkilerini bitireceklerini söyledi.

ŞOKA GİRDİK

Duman “Careem’le olan birlikteliğimizin sonuna geldik. 1500 civarında Careem kullanan İstanbul taksisi mevcut. Uber’in bu hamlesi Ortadoğu’ya girme hamlesidir. Ortadoğu’da Careem hakim olduğu için Uber, Careem’i satın aldı. Satın alma ile sadece biz değil, Fas’taki Filistin’deki taksiciler de şoka girdi.” dedi.

BTD BAŞKANI HÜSEYİN DUMAN: UBER’İN KAPATILACAĞINDAN EMİNİM”

BTD Başkanı Duman “Uber davası bittiğinde Uber’in Türkiye’de sona ereceğinden adım gibi eminim. Ortada zehirli bir su var ve içilmesine izin veriliyor. Haksız rekabette de bulunuyorlar.” açıklamasını yaptı.

Taksiciler yola UBER’in rakibi Careem ile devam edecek