Turizmde değişen trendlere uyum sağlayan 6 ülke

Last Updated on 6 Nisan 2019 by Yaşar Çelik

Turizm sektöründe trend değişiyor; bilinçli turistler tatil destinasyonlarını artık sürdürülebilir turizmi destekleyen ülkeler arasından seçiyor. İnsanlar ziyaret ettikleri bölgenin yerel halkı ile yaşayarak ülkenin kültürüne yakından tanıklık etmeyi tercih ediyor. Bu eğilimleri benimseyen ülkelerin sayısı ise her geçen gün artıyor.

Hindistan: Turizmin etik kısmı gün geçtikçe önem kazanıyor
Bilinçli turistler, zor şartlarda kazandıkları parayı harcayacakları alanda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyor. Dijitalleşme dünya çapındaki turizm manzarasını da değiştirdi. Örneğin zengin bir kültürel mirasa sahip, 22 ulusal dil ve binden fazla lehçenin konuşulduğu Hindistan. Ülkenin Turizm Bakanı Shri K. J. Alphons, turizmdeki teknolojik gelişmeler ve dijitalleşmenin turistlerin yeni destinasyonlar keşfetmesini sağladığını ve bunun da sürdürülebilir turizme büyük ölçüde katkıda bulunduğunu anlatıyor.

Beş yıldızlı tatil destinasyonlarının gözdesi Mauritius
Hint Okyanusu’nun kalbindeki 50’nci bağımsızlık yılını kutlayan Mauritius adası, gözde beş yıldızlı tatil destinasyonlarının başında geliyor. Ülkenin Turizm Bakanı Anil Gayan sürdürülebilir turizmin devam etmesi için yerel halkın destek ve katılımının şart olduğunu belirtiyor ve “Hiçbir turizm endüstrisi, tüm toplumu dahil etmeden sürdürülebilir olamaz. Çevre dostu olmadığı sürece hiçbir turizmin başarılı olması mümkün değil. Bu yüzden çevreyi, yerel toplulukları koruyoruz; istihdam açısından, kültür, eğlence, tarım, balıkçılık açısından onları da turizm sektörüne dahil ediyoruz.” diyor.

Gürcistan’ın dijital pazarlama kampanyası
Nispeten keşfedilmemiş bir mücevher olan ülke Gürcistan’ın turizm kampanyasının bir parçası da ülkeyi pazarlamak için turistleri kullanması. Turizm Heyeti Temsilcisi Ana Kekelia pazarlama stratejilerini şöyle açıklıyor: “Pazarlama bütçemizin yüzde 80’i dijital medyaya gidiyor, mesela blog yazarlarının Gürcistan’dan bahsetmesini istiyoruz. Geçen sene çok ilginç bir kampanyamız vardı. 2017’de sosyal medyada yayınlanan mesaj ve paylaşımları yapay zeka ile bir araya getirdik ve dijital bir rehber oluşturduk.”

Japonya bu sefer de spor etkinlikleri ile ön planda
Japonya 2019 Dünya Ragbi Kupası’na ve 2020 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak. Fakat spor tutkunları ya da diğer turistler için daha bir çok seçenek mevcut. Zengin bir kültüre, tarihi mirasa ve doğal güzelliklere sahip olan Japonya eşi görülmemiş bir turizm patlaması yaşıyor. Gelecek yıl düzenlenecek olan dünyanın en büyük ragbi etkinliğinin 1.8 milyonluk izleyiciyi çekmesi ve Japon ekonomisine 2 milyar dolar getirmesi bekleniyor. Bu kapsamda ülkeye gelen turistler, sürdürülebilir ve etik turizmin benimsenmesi ve desteklenmesi için alternatif destinasyonları da keşfetmeye teşvik edilecek.

Expo 2020 yükselen şehir Dubai’de
Expo 2020 için gözler Dubai’ye çevrildi. Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güney Asya’da ilk kez düzenlenen dünya fuarının 100 milyona yakın ziyaretçi çekmesi bekleniyor. Bu sadece heyecan verici değil, aynı zamanda yenilikçi bir adım. Bu sergiyi dünyayı karşılamak için altı aylık bir platform olarak kullandıklarını ifade eden Expo 2020 Başkan Yardımcısı Gillian Hamburger, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapılacak çok şey olduğunu gösterdiklerini söylüyor.

Mısır’ın dünyaya hediyesi: Büyük Mısır Müzesi
Piramitler, Krallar Vadisi, Kızıl Deniz, Nil Nehri… Bunlar geçtiğimiz yıl Mısır’ı ziyaret eden 8 milyon kişinin tadını çıkardığı gözde turistik merkezlerden sadece birkaçı. Ziyaretçi sayısındaki artış, 1 milyar dolarlık Büyük Mısır Müzesi planının hayata geçirilmesine destek veriyor. Mısır Turizm Bakanı Rania Al-Mashat Büyük Mısır Müzesi’nin dünyanın en büyük müzelerinden biri olacağını açıklıyor: “Burası piramitleri fon olarak kullanabileceğiniz tek müze. Bu yüzden herkesin gelip bunu görme şansı yakalamasını temenni ediyorum. Bu müze Mısır’ın dünyaya hediyesi olacak.”

Sürdürülebilir ve sorumlu turizmi destekleyen bilinçli turistlerin ve bu eğilimleri benimseyen ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor. 2019’da seyahat edecekler için çok daha fazla seçenek olacak gibi gözüküyor.

Haberin tamamını okumak için tıklayın