AB’den kendi internet sitesini kurmak isteyen gazetecilere destek fonu

Medyadaki sermaye yapısının tekelleşmesi, 15 Temmuz darbe girişimiyle bazı basın yayın kuruluşlarının kapatılması ve sendikalaşmanın zayıflaması gibi nedenlerle sektörde artışa geçen işsizliğe bir çözüm sunabilmek için yeni bir program başlatılıyor.

AB finansmanı ile 1 Nisan’da başlatılan üç ayaklı program kapsamında Türkiye’de çoğulcu medya ve özgür basının güçlendirilmesi hedefleniyor ve bunun için serbest çalışmak ya da kendi internet sitesini kurmak isteyen gazetecilere bazı imkanlar sunuluyor.

Program Koordinatörü gazeteci Yusuf Kanlı 3 yıl olarak planlanan programı, “Bizim niyetimiz balık dağıtmak değil, balık avlamayı öğretmek. Aslında ‘siz değerlisiniz ve çabalarınız görülüyor’ demek istiyoruz” sözleriyle anlatıyor.

“Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi” Programı ile gazeteciler yılda en fazla 5 olmak üzere Cemiyet’in yayın organı 24 Saat’te yayımlanmak üzere haber yapabilecek ya da kurmak istedikleri internet sitesi için teknik ve maddi destek sağlayabilecek.

Bunun yanı sıra serbest gazeteci, foto muhabiri ve kameramanların birlikte çalışabilmeleri için Cemiyet binasında teknik açıdan donanımlı bir basın evi oluşturuldu. 17 Nisan’da açılacak olan basın evi gazetecilerin bir araya gelerek sosyalleşebileceği, stüdyo ve toplantı salonu ile bilgisayarlardan, yazılımdan ve uzmanlık desteğinden faydalanabileceği ortak çalışma alanı olacak.

Program kapsamındaki üç farklı destek aracına yönelik başvuru rehberleri, formlar ve ayrıntılı bilgiye ise www.media4democracy.org adresinden ulaşılabiliyor.