Kültür turlarında hedefi liderlik

Son Güncelleme Tarihi

Prontotour, yılın ilk çeyreğinde kültür turlarında yüzde 300 artış kaydetti. Butik şehir turlarından festival turlarına, trenli konsept turlardan klasik kültür rotalarına kadar farklı kategorilerde zengin içerikli turları ürünleri arasına katan Prontotour, yurt içi turlarda pazar liderliğini hedefliyor.

Bu yıl 25’inci yaşını kutlayan yurt dışı turların tanınan markası Prontotour, yurt içi kültür turlarında da hedef büyüttü.

Prontotour yönetimi, Ramada Resort Kazdağları, Thermal & Spa’da gerçekleştirdiği Basın Toplantısı’nda 2019 yılındaki yeniliklerini paylaştı. Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CMO) Gürkan Erol ve Yurt İçi Turlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Öksel, düzenlenen basın toplantısında 2018 yılını değerlendirip, 2019’dan beklentiler konusunda bilgiler verdi.

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran

Döviz kurlarındaki hızlı hareketlerden dolayı 2018’in zor bir yıl olduğunu hatırlatan Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Ekim ayından itibaren satışlarımız yükseldi. Son 6 ayda istikrarlı bir artış trendi yakaladık. 2018 yılını ciro bazında yüzde 10’luk artışla kapadık. Kişi sayısı azalsa da döviz kurundaki yükselme ile TL olarak gelirlerimiz arttı. Bazı pazarlarda çift haneli büyüdük. Ürünlerimizi çeşitlendirmeye devam edip, yurt içi kültür turlarında hedeflerimizi de büyüttük. Kültür turizmi, ülkemizin kültür mirasını koruyup yaşattığı gibi, yerel ekonomilere de önemli katkılar sunuyor” dedi.

YURT İÇİ TURLAR YÜZDE 300 ARTTI

Geçen yılın Ağustos ve Eylül aylarının zor geçtiğine değinen Onaran, “Ana destinasyonlarda gerilemeler oldu. Bazılarında çift haneli düşüşler görüldü” dedikten sonra açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Son çeyrekte ise satışlarımız yükseldi. Kişi sayısı anlamında Kıbrıs’ta yüzde 33, Kapadokya’da yüzde 20, Karadeniz’de yüzde 28’lik büyümeler kaydettik. Kars turlarındaki büyümemiz ise yüzde 121’e ulaştı. Yurt dışı pazarlarda da gemi turu ve Pronto Plus’da büyüme hızımızı koruyup, Maldivler’de yüzde 61, Ukrayna yüzde 40, Orta Doğu’da yüzde 24 artış kaydettik.”

Bu yılın ilk üç aylık döneminde yurt içi kültür turu misafir sayılarının 2018’e göre yüzde 300 arttığını vurgulayan Onaran beklentilerini şöyle özetledi: “Yeni yerler keşfederek mevcut bilgilerine yenisini katmak isteyen gezginler, ağırlıklı olarak kültür turlarını tercih ediyor. Eskiden bu turları orta yaş ve üstü tercih ediyordu. Günümüzde artık gençler de rağbet ediyor. Bu yüzden kültür turlarında beklenti ve hedeflerimizi yükselttik.”

“Prontotour’un ana işi kültür turları yapmak. Bunu ağırlıklı yurt dışında yapıyordu. Şimdi bu vizyona yurt içi turlarını da ekledik.”

YURT İÇİ TURLARDA DA LİDERLİĞİ AMAÇLIYOR

Prontotour Yurt İçi Turlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Öksel, şirketin 1994 yılında işe İtalya turlarıyla başladığını belirttikten sonra şöyle konuştu: “Prontotour günümüzde 1.200 acentesi olan, birçok ilki gerçekleştiren, seyahat trendleri belirleyen lider tur operatörü konumunda. Bu yıl ofisimizi yeni yerimize taşıdık. Grup şirketlerinden ProntoMICE ve Binovist aynı yer, aynı binada bir araya getirdik. Bu durum, bize iletişimde büyük avantajlar sağladı. Prontotour’un ana işi kültür turları yapmak. Bunu ağırlıklı yurt dışında yapıyordu. Şimdi bu vizyona yurt içi turlarını da ekledik. Pazarda olmayan pek çok ürünü Prontotour’da görebilirsiniz. Ürün çeşitliliğine önem veriyoruz. Yurt içi kültür turlarında da lider olmayı amaçlıyoruz.”

NELER VAR?

Prontotour, kültür turlarında deneyimli kadrosu ve rehberleri ile misafirlerine pek çok seçenek sunuyor. Festival turlarından doğal yaşam turlarına, butik şehir turlarından trenli turlara kadar hemen her kategoride farklı mevsim dönemlerine uygun, zengin içerikli kültür rotaları programlar arasında yer alıyor. Ayrıca İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir, Adana, Mersin, Aydın, Gaziantep çıkışlı turlar da bulunuyor.

Kapadokya, Karadeniz, Gap Turları, Doğu Anadolu Turları, Ege-Akdeniz turları gibi klasikler dışında Kemaliye, Van, Mardin, Urfa ve Antakya’yı detaylı gezebileceğiniz alternatifli turlar da yer alıyor. Doğal yaşam, köy turları ile misafirler sağdıkları sütü, kümesten aldıkları yumurtaları kahvaltıda tüketirken, şehrin stresinden kurtulup gezmek dışında bir köy yaşantısını da yaşayabiliyorlar. Prontotour seyahat severlere yurt içinde festival coşkusu da yaşatıyor. Adana Portakal Çiçeği Festivali’nden Urla Enginar Festivali’ne, Konya Çumra Lale Festivali’nden Isparta gül ve lavanta festivallerine kadar pek çok seçenek programlar arasında bulunuyor. Misafirler trenli, uçaklı veya otobüslü turlar ile diledikleri paket tura katılabiliyor.

Prontotour, yeni atağına hangi güçlü isimle başlıyor?