Zuppin Kurucu Ortağı Adnan Değirmenci: Acentalara önemli avantajlar sunuyoruz

ZUPPIN Kurucu Ortağı Adnan Değirmenci

Last Updated on 17 Nisan 2019 by Yaşar Çelik

Yolcu taşımacılığı alanında 23 yıllık bir geçmişe sahip olan Turizm Otobüsçüler Derneği Başkanı Adnan Değirmenci; birikim ve deneyimini teknoloji ile birleştirerek Zuppin uygulamasını hayata geçirdi. Zuppin, yolcu taşımacılığı alanında acentalara önemli kolaylıklar ve avantajlar sunuyor. Değirmenci, Zuppin ile acentalara sundukları avantajları Turizm Günlüğü’ne anlattı.

Turizm Otobüsçüler Derneği (TURODER) Başkanı ve TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Üyesi Adnan Değirmenci, 23 yıldır turizm taşımacılığı alanında önemli faaliyetler yürüten bir isim…

Adnan Değirmenci, yaklaşık sekiz ay önce taşımacılık ve transfer sektörüne yönelik önemli bir inovasyona imza atan projenin içerisinde yer aldı. 23 yıllık sektör deneyimine sahip Adnan Değirmenci yazılımcı ortaklarıyla beraber ZUPPIN uygulamasını hayata geçirdi.

Biz de Turizm Günlüğü olarak, Adnan Değirmenci ile Zuppin uygulamasını, Zuppin’in işleyişi ve uygulamanın acentalara sunduğu imkan ve avantajlar hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

İŞTE ZUPPIN KURUCU ORTAĞI ADNAN DEĞİRMENCİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ O SÖYLEŞİ:

 Sizden Zuppin uygulaması hakkında bilgi alabilir miyiz? Zuppin nedir?

Ben 23 yıldır taşımacılık sektöründe çalışıyorum. Bu 23 yıl içerisinde önemli deneyimler kazandım. Bu deneyimlerden yola çıkarak; Zuppin uygulamasını hayata geçirdik.

“ZUPPIN 8 AYDA 10 BİN KULLANICIYA ULAŞTI”

Zuppin kısaca, online araç çağırma uygulamasıdır; portföyünde VIP araç, minibüs, midibüs ve otobüs bulunmaktadır. Diğer bir deyişle Zuppin, 9+1 VIP araçlardan 46 ve 54 kişilik otobüslere kadar yolcu taşımacılığı için her talebe cevap verebilecek bir yapıya sahip olan bir platformdur.

Zuppin, “anlık” ve “ileri tarihli” olmak üzere araç çağırma imkanı sunmaktadır. Zuppin sunduğu kolaylıklar ve avantajlar sayesinde 8 aylık süreç içerisinde 10 bin kullanıcıya ulaştı.

Zuppin’in portföyünde binek araç var mı?

Şu an için portföyümüzde otomobil bulunmuyor ama ileriki aşamada “Limousine” sınıfında hizmet vermeyi planlıyoruz. “Limousine” klasmanı altında kullanıcılar S Class, E Class araçlara da kolaylıkla ulaşabilecek. ZUPPIN kapsamında şu anda sadece 9+1 belgeli araçlarla transfer hizmeti sunuyoruz.

TÜRKİYE GENELİNDE 3 BİN ARAÇLIK FİLO

Şu an için Zuppin uygulamasına kayıtlı kaç araç var?

Şu an için Zuppin sistemine kayıtlı 3 bine yakın araç var.

Zuppin Türkiye’nin her yerinde kullanılabiliyor mu? Yoksa sadece İstanbul’da mı?

Kullanıcılar şu an Türkiye genelinde Zuppin’den hizmet alabiliyor.

Zuppin uygulamasını son kullanıcı da kullanabiliyor mu?

Evet, son kullanıcılar da transfer ve taşımacılık için Zuppin vasıtasıyla araç ihtiyacını karşılayabiliyor.

ZUPPIN’İN ACENTALARA SUNDUĞU AVANTAJLAR

Peki, Zuppin’in acentalara sunduğu fırsat ve avantajlar nelerdir?

İlk olarak acentalar, operasyonlarına yönelik en uygun araca rahatlıkla ulaşabiliyor. Acentalar Zuppin sayesinde marka ve model seçimi yapabiliyorlar.

İkinci olarak, taşımacıların sunduğu farklı fiyatlardan en uygununa rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Bilindiği üzere acentaların en önemli giderlerinden biri de ulaşımdır. Acentalar, Zuppin vasıtasıyla en önemli gider kalemini olan ulaşımı daha ekonomik bir halde hallediyor.

“ZUPPIN, TAŞIMACILIK SEKTÖRÜ İÇİN BİR KONTROL MEKANİZMASI OLUŞTURDU”

Acenta, önce işini ihale ediyor; gelen teklifleri değerlendiriyor ve sonrasında hizmeti satın alıyor. Bu hizmetin sonunda da acenta, hizmet aldığı araç ve sürücüyle ilgili puanlama yapıyor ve yorum yazıyor.

Bu sayede Zuppin, taşımacılık sektörü için bir kontrol mekanizması oluşturdu.

Üçüncü olarak Zuppin’in oluşturduğu bu kontrol ve denetim mekanizmasından bahsedebiliriz.

Eskiden bu kadar etkili bir kontrol mekanizması yoktu. Turizm taşımacılığında bir şirket, bir acenta yolculuktan memnun olmasa bile onunla ilgili bir yaptırım, şikayet mercii gibi bir şey yoktu. Firmaya şikayet etsen de o firmanın o sürücüye ne yaptığını kimse bilmiyordu.

Şimdi Zuppin üzerinden yapılan puanlamalar, yorumlar, değerlendirmeler ve şikayetler sayesinde her şey daha açık ve denetim mekanizması daha etkili bir hal aldı.

Böylece Zuppin sayesinde, ucuz fiyat veren araç değil iyi hizmet veren araçlar iş almaya başlıyor.

“YOLCU TAŞIMACILIĞI YAPAN FİRMALARIN RAKİBİ DEĞİLİZ”

Bunların yanı sıra burada şunu eklemek isterim: Biz taşımacıların, yolcu taşımacılığı yapan firmaların rakibi değiliz. Biz, onların mevcut bölgelerindeki pastanın daha da büyük bir pasta olduğunu gösterdik. Zuppin, platform olarak yolcu taşımacılığı yapan şirketlerin tek yönlü gittikleri yerlerden boş dönmelerinin önüne geçiyor. Böylelikle Zuppin yolcu taşımacılığı yapan firmalara da fayda sunan bir platformdur.

Son olarak işin teknoloji kısmından bahsedelim… Zuppin’in yazılımı hakkında kısa bir bilgi verebilir misiniz?

Biz bu projeyi 2016 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Çekirdek Merkezi’ne sunduk ve kabul edildi. Zuppin, bir İTÜ Çekirdek Girişimcisidir. Projemiz beğenildi ve kabul edildi iki yıl orada mentörlük aldık; eğitimler aldık ve projemizi geliştirdik. Ondan sonra da uygulamaya geçirdik. Biz,  İTÜ Çekirdek’te projemizi geliştirirken; bir yazılım şirketi bizden hisse alarak; ZUPPIN’e ortak oldu.

“% 100 KENDİ YAZILIMIMIZ; KLON BİR YAZILIM DEĞİLİZ”

İşin yazılım ayağını ODTÜ Yazılım Mühendisliği mezunu iki kişinin öncülüğünde yürütülüyor. Birisi bizim ortağımız. Yazılım ekibimiz İzmir’de Ege Üniversitesi Teknokent’te yer alıyor.

% 100 kendi yazılımımız; klon bir yazılım değiliz, kopya bir yazılım değiliz. Tamamen % 100 her şeyiyle bize ait bir yazılım. 23 yıllık tecrübemizi yazılımcı arkadaşlarla oturduk ve kodladık ve Zuppin’i hayata geçirdik.