‘Turistik Doğu Ekspresi’ geliyor: İlk sefer 29 Mayıs’ta!

Seyahatseverlerin yoğun ilgisi sebebiyle biletleri aylar öncesinden tükenen Doğu Ekspresi için düğmeye basıldı.

Bilet bulunamadığı gerekçesiyle “Kamuya Açıklık İlkesi” ihlali iddiasıyla pek çok kez gündeme gelen ve geçtiğimiz aylarda son olarak yaşanan biletlerin karaborsaya düşmesinin ardından Doğu Ekspresi için Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’dan ‘Turistik amaçlı bir tren organize edebiliriz’ sinyali gelmişti.

Özellikle instagram kullanıcı seyahatseverleri sevindirecek haber, dün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan tarafından yapılan açıklama ile geldi. Bakanlıklar tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Turistik Doğu Ekspresi’nin ilk seferini 29 Mayıs saat 20.00’da Ankara’dan Kars’a olacağını söyleyen Cahit Turan, 120 kişi kapasiteli ve tamamı vagonlu olacak trenin Ankara-Kars hattını 27 saatte tamamlayacağını belirtti.

“Dünyanın en güzel ilk 4 tren rotasından biri”

Bakan Turan, İstanbul’dan kalkan Doğu Ekspresi’ne yoğun talepten dolayı vatandaşların bilet bulamadığını ve Doğu Ekspresi’ni turizm değil ulaşım amaçlı kullanmak isteyen vatandaşların ise mağdur olduğunu kaydederek şu açıklamalarda bulundu:

“Dünyanın en güzel ilk 4 tren rotasından birinde sefer yapan 1300 kilometrelik parkura sahip Doğu Ekspresi’ne yolcu talebi her geçen gün artıyor. Özellikle gençler, doğa tutkunları, fotoğraf çekmek isteyen gruplar başta olmak üzere her yaştan yolcuya ekonomik fiyatlarla yüksek kalitede hizmet sunuluyor. Bu nedenle Turistik Doğu Ekspresi’nin hizmete girmesi için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile çalışma başlattık. Söz konusu çalışma kapsamında Turistik Doğu Ekspresi’nin 29 Mayıs’ta saat 20.00’da Ankara’dan Kars’a hareket etmesi konusunda mutabık kaldık. Turistik Doğu Ekspresi, 120 kişi kapasiteli olacak. Tamamı yataklı vagondan oluşacak tren, Ankara-Kars parkurunu 27 saatte tamamlayacak. Turistik Doğu Ekspresi’nin güzergahı ile ilgili olarak trenimiz, Ankara’dan giderken Erzincan’ın Kemaliye ve Erzurum istasyonlarında, dönüş treni ise Sivas’ın Divriği ve Bostankaya istasyonlarında uzun süreli duracak. Bu konsept ilerleyen dönemde diğer hatlarda da uygulanacak.”

BİLET FİYATI NE KADAR OLACAK?

Yeni tren için öngörülen bilet fiyatı ise merak konusu. Yeni trenin turistik ve sadece yataklı vagondan oluşması nedeniyle maliyetlerinde dikkate alındığı hesaplamalarda 800 TL’ye kadar çıkan fiyatlar gündeme geldi. Ulaştırma Bakanlığı, yeni tren için “makul” sayılabilecek bir fiyat düzeyi üzerinde duruyor. Buna göre öngörülen tutar 400 TL.

Doğu Ekspresi’nden sonra yeni gözde Van Gölü Ekspresi