Doğu Ekspresi’nde seyahat özgürlüğü ihlali mi var?

Son birkaç yıldır popülizmin hüküm sürdüğü Doğu Ekspresi, bilet bulunamadığı gerekçesiyle “Kamuya Açıklık İlkesi” ihlali iddiasıyla şikayet edildi.

Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) yapılan başvurularda vatandaşlar Doğu Ekspresi bilet satışı saatlerinin kamuya açıklanmadığını bu nedenle seyahat özgürlüklerinin ihlal edildiğini söylüyorlar.

Ankara – Kars arası seferlerin gerçekleştirildiği Doğu Ekspresi’nde yaşanan bu sorun karşısında Devlet Demiryolları’na şikayet ve taleplerini ileten bazı vatandaşlar, kurum tarafından “Bütün bilgiler internet sitemizde” cevabıyla karşılaştıklarını ifade ettiler.

BİLET ALABİLMEK İÇİN 24 SAAT BİLGİSAYAR BAŞINDA…

KDK’ya yapılan şikayet başvurularında tren biletlerinin 30 gün öncesinden satışa sunulduğu bilgisine karşılık vatandaşlar konu hakkında biletlerin satışa çıkacağı günün bilindiğini ancak biletlerin bazen 23:50 bazen 01:00 gibi gecenin geç saatlerinde bazen de 04:00, 03:20 gibi sabaha karşı satışa sunulduğunu dolayısıyla bilet alabilmek için 24 saat bilgisayar başında hiç uyumadan beklemek gerektiğini belirtiyorlar.

‘KAMUYA AÇIKLIK İLKESİ’ İHLAL EDİLİYOR!

Devlet Demiryolları’nın bilet satış saatini kamuoyuna duyurmayarak “kamuya açıklık ilkesini” ihlal ettiklerini iddia eden bazı vatandaşlar KDK’ya Doğu Ekspresi bileti alamadıkları için şikayette bulundu.

İNCELEMEYE ALINDI

Söz konusu şikayetlerde bilet satışlarının tarihi yanında satışa çıkacağı saatin de şeffaf bir şekilde kamuoyuna duyurmasının talep edilmesi üzerine başvurular Ombudsman tarafından incelemeye alındı.

Doğu Ekspresi’nde dolandırıcılık şoku