Turizm cennetini kaçak villalar sardı

Antalya - Kaş

Turizm cenneti Antalya Kaş’ın sahil kesimlerdeki kaçak villaların sayısı her geçen gün hızla artıyor. Kaş Çevre Platformu üyesi Dr. Munise Ozan konuya ilişkin “Böyle giderse Kaş’ta yeşil alan kalmaz” açıklamasında bulundu.

Antalya’nın Kaş ilçesinin kıyı bölgelerinde imar affı bahane edilerek yapılan kaçak villalar nedeniyle tatil beldesi adeta şantiyeye döndü.

Kaş Çevre Platformu üyesi ve Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Dr. Munise Ozan “Çok sayıda davalar açtık ama ciddi anlamda bunu önleyici yasa şart” diyerek yapılaşmaya tepki gösterdi.

“İMAR AFFI KAÇAK YAPILAŞMAYI ÇOK HIZLANDIRDI”

Antalya’nın önemli turistik ilçelerinden birisi olan Kaş’ta yapılaşmanın sadece merkezde kalmayıp her tarafını sardığını belirten Munise Ozan, Sözcü Gazetesi’nden Mustafa Sarıipek’e şu açıklamalarda bulundu;

“Maalesef imar affı kaçak yapılaşmayı çok hızlandırdı. Öyle ki yöneticiler bile kontrol altına alamaz durumda. Tutanaklar tutulduğuyla kalıyor. Kaş’ın yüzölçümü ile kıyısal alanı da çok fazla ve çok değerli. Aslına bakarsanız Kaş, Kekova ve Patara koruma alanları ama korunabilen bir şey yok.”

“PARA CEZALARIYLA KURTULUYORLAR”

Kıyı kesiminde sıkıntının büyük olduğunu, kimsenin kanun dinlemediğini belirten Munise Ozan, “Biz çevreciler olarak şikayet ediyoruz. Belediyeler gözümüzün önünde tutanaklar tutuyor ama ciddi bir yaptırım olmadığı için para cezalarıyla kurtuluyorlar.

“HALKA VE KAMUYA AÇIK ALANLAR TALAN EDİLİYOR”

İşin en acısı da halka ve kamuya açık alanların talan ediliyor olması. İmar affı 2016 öncesini kapsıyor ve insanlar göz göre göre yeni yaptıkları yerleri önceden yapmış gibi göstererek affa sokmaya çalışıyorlar. Şu anda onlara devlet bile dokunamıyor. Bu işe Çevre Bakanlığı’nın köklü bir yasa çıkartması gerekiyor. Kamu, tarım ve hazine alanları korunmalı” ifadelerini kullandı.

FIRSATÇILARA RANT KAPISI OLDU

“İmara karşı değiliz ama yasal çerçevede olmalı” diyen Ozan, yapılaşmanın kişisel ihtiyaçtan değil rant düşüncesinden yapıldığını savundu. Ozan, “Dernek ve platform olarak bünyemizde hukukçularımız var. Çok sayıda davalara müdahil olduk, bazılarını kazandık, bazıları hala devam ediyor. Fakat bu arada işin üzücü yanı inşaatlar da devam ediyor. Kaş bölgesinde antik alandan tutun, ekolojik alana kadar aklınıza hangi korumalı alan gelirse hepsi burada var. Böyle giderse Kaş’ta yeşil alan kalmaz” şeklinde konuştu.