Dünyanın en yoğun 10 havayolu rotası

İngiltere merkezli sivil havacılık verileri gözlem kurumu OAG, dünyanın en yoğun trafiğe sahip olan havayolu rotalarını açıkladı. İşte ilk 10’da yer alan dünyanın en yoğun havayolu rotaları…

Dünyanın en yoğun trafiğe sahip olan havayolu rotası sorulduğunda; genel kanı olarak akıllara ilk olarak New York – Los Angeles ya da Paris – Londra rotaları akla gelebilir. İstitastiklere ve verilere bakıldığında ise sürpriz bir cevap ile karşı karşıyayız…

İLK SIRADA GÜNEY KORE VAR

Mart 2018 – Şubat 2019 dönemi arasında Dünyanın en yoğun hava trafiğine sahip olan rotası Güney Kore’nin başkenti Seul’dan yine Güney Kore’ye bağlı olan Jeju Adası arasında gerçekleşen uçuşlar öne çıkıyor.

YILDA 79 BİN UÇUŞ

İngiltere merkezli sivil havacılık verileri gözlem kurumu OAG’nin verilerine göre; Mart 2018 – Şubat 2019 dönemi arasında bu hatta toplam 79 bin 460 uçuş gerçekleşti. Bu yoğunluğun nedeni ise turizm amaçlı seyahatler yerine daha çok iş amaçlı seyahatlerden oluşuyor.

MELBOURNE VE SYDNEY İKİNCİ SIRADA

Avustralya’da Melbourne ve Sydney arasında gerçekleşen uçuşlar ise Dünyanın en yoğun hava trafiğine sahip olan ikinci rotası olarak açıklandı. Aynı dönem içerisinde bu hatta ise toplam 54 bin 102 uçuş gerçekleşti.

ÜÇÜNCÜLÜK HİNDİSTAN’DA

45 bin 188 uçuş sayısı ile Hindistan’ın Mumbai ve Delhi kentleri arasındaki rota listenin üçüncü sırasında yer aldı.

İŞTE DÜNYANIN EN YOĞUN 10 HAVAYOLU ROTASI

Statista’nın OAG’nin verilerinden düzenlediği grafiğe göre dünyanın en yoğun ilk 10 havayolu rotası ise şu şekilde sıralandı: