Dünyayı şekillendiren en etkili 100 an

NEW YORK - MAY 8, 1945: A kiss in Times Square displays the mood of the world on V-E Day (or "Victory in Europe" Day), signalling the end of hostilities in the European theater in World War II, on May 8, 1945, in New York, New York. (Photo by Michael Ochs Archives/Getty Images)

Son Güncelleme Tarihi

Dünyanın ilk küresel otel şirketi Hilton, 100’üncü yıl dönümünü modern dünyayı şekillendirmiş olan 100 anıyı paylaşarak kutluyor.

Geride bıraktığı 100 yıl boyunca dünyanın birçok ikonik anına tanıklık eden Hilton, kültürden siyasete, bilimden insanlığın zaferlerine, geçen yüzyıla damgasını vuran anları gözler önüne seriyor.

100’üncü yılında küresel ağırlama endüstrisindeki öncü pozisyonunu kutlayan Hilton, bugün 113 ülke ve bölgede 5 bin 700 otellik bir erişime sahip.

1919 yılında Teksas’ta kurulan Hilton’un dünyanın farklı bölgelerinden 7 bin kişiyle gerçekleştirdiği araştırma sonucunda geçen yüzyılın en etkili anı İkinci Dünya Savaşı’nın bitişi ve peşi sıra ortaya çıkan yeni dünya düzeni olarak belirlendi. İkinci ve üçüncü sırada ise 1954’te gerçekleştirilen ilk organ nakli ve 1967 yılındaki ilk kalp nakli yer alıyor.

Dünyayı şekillendiren en etkili 10 an

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesi ve ardından gelen yeni dünya düzeni (1945)
İlk organ nakli (1954)
İlk kalp nakli (1967)
Penisilinin keşfi (1942)
İnsanoğlunun Ay’a ayak basması (1969)
Berlin Duvarı’nın yıkılması ve Almanya’nın yeniden birleşmesi (1989)
Uzaydaki ilk insan (1961)
İlk tüberküloz aşısı (1927)
İlk yapay kalp (2015)
İlk kemoterapi tedavisi (1956)

Diğer kategorilerde en üst sıralara çıkan anlardan bazıları ise şöyle:

İlk televizyon (1928 – teknoloji)
İlk sesli film (1927- kültür)
İlk elektrikli buzdolabı (1927 – yeme içme)
İlk güneş panellerinin icadı (1954 – sürdürebilirlik)

Hilton’un 100’üncü yıl dönümü hakkında bir açıklama yapan Hilton EMEA Başkanı Simon Vincent, “Kurucumuz Conrad Hilton uluslararası seyahatin dünya barışına katkıda bulunacağına ve insanlar arasındaki bağı arıtacağına inanırdı. Geçtiğimiz 100 yıl boyunca otellerimiz tarihin pek çok ikonik anlarına ev sahipliği yaptı.

Dünyanın ilk “barış yatağı” bundan 50 yıl önce Hilton Amsterdam’daydı. 1973’te Hilton New York Midtown’da dünyanın ilk cep telefonu konuşması gerçekleştirildi. Hilton olarak faaliyet gösterdiğimiz bölgelerdeki toplulukların adeta dokusuna işledik. Geçen yüzyılda 3 milyar misafir ağırladık. 10 milyon kişilik istihdam ve 1 trilyon dolarlık ekonomik etti yarattık” dedi.

Hilton ilk otelinin açılmasından bu yana sektöre öncülük ederek seyahat kavramını kendi ikonik anlarıyla yeninden tanımladı. İlk oda servisi, odalarda ilk televizyon kullanımı ilk mini bar kullanımı ve ilk hava alanı gibi hizmetleriyle sektörü dünya genelinde çevreye olan etkisini bilimsel hedefler doğrultusunda azaltmayı başarabilen ilk otel oldu. Hilton, ilk bilgisayar bazlı rezervasyon sistemini, misafirlerin bir akıllı telefon uygulamasıyla odalarının kilitlilerini uzaktan açmalarını, ışıkları, televizyonu ve termostatı kontrol etmelerini sağlayanilk bağlantılı odayı sunan otel… İlk browni ve ilk piña colada’da da Hilton’daydı.