Kruvaziyer sektörünün Kuşadası buluşmasında neler konuşuldu?

Kruvaziyer sektörünün Türkiye ayağında önümüzdeki dönemde önemli gelişmelere şahitlik edilmesi bekleniyor. 54’üncüsü Kuşadası’nda gerçekleştirilen genel kurulda canlanması beklenen yeni destinasyon olarak Karadeniz öne çıktı. İstanbul limanlarına yanaştırılacak olan gemi sayısı ileriki dönemde Karadeniz’in kaderini de belirleyecek.

Kruvaziyer sektörü, 7-10 Mayıs’ta Kuşadası, Akdeniz Kruvaziyerler Birliği’ne (Medcruise) ev sahipliğinde bir araya geldi. 54’üncüsü gerçekleştirilen Genel Kurul’da 120 temsilci ağırlandı. MedCruise’un 31 ülkeden üyesi var ve Akdeniz çanağındaki 120 limanı temsil ediyor. Sektörde yapılan araştırmalar gösteriyor ki Akdeniz, yüzde 20 payla dünyanın ikinci büyük kruvaziyer pazarı. Tutulan istatistiklere göre, 2018 yılında limanlara toplam 13 bin 500 geminin uğramış ve bu gemilerle toplam 27 milyon yolcu taşınmış.

CRUİSE TATİLLERİNDE TÜRKİYE’YE DÖNÜŞ VAR

Genel Kurulu izleyen Seatrade Cruise News & Seatrade Cruise Review Haber Müdürü Mary Bond, yazdığı değerlendirme yazısında, toplantıda Türkiye pazarı konusunda üzerinde durulan konuları aktardı. Bond’un yazısında belirttiğine göre, TUI Cruise Liman Operasyon Müdürü Marcfus Puttich’in Türkiye pazarına yönelik planları ile ilgili şunları söyledi, “TUI Grup olarak biz müşteri taleplerinde Doğu Akdeniz ve Türkiye tatillerine yönelik bir dönüş olduğunu gözlemliyoruz. Yolculuk planlarımıza Türkiye’den daha fazla limanı eklemek istiyoruz ancak bugüne kadar Bodrum ile sınırlı kaldık. ”

CRUISE PAZARINDA KARADENİZ ÖNE ÇIKACAK

Marella Cruises Eğitim ve planlama Müdürü Neil Duncan toplantıda yaptığı konuşmasının Türkiye bölümünde, “Akdeniz’in İngiltere’nin seyir ve konaklama paketleri içinde önemli bir yeri var. Bu yaz ve kışın programımızda Kıbrıs merkezli bir gemimizi Türkiye ve İsrail seyahatine tesis ettik. Duncan konuşmasında 2020 planları içinde İstanbul’a daha fazla rezervasyon almayı beklediklerini ve bunun gerçekleşmesi durumunda Karadeniz ayağının da açılacağını ve iki ya da üç yıl içinde Karadeniz Turlarının da seyahat programlarına dahil edileceği üzerinde durdu.

KATILIMCILARDAN ÖNE ÇIKAN İSİMLER

MedCruise’un 54. Genel Kurul’una TUI Cruise Liman Operasyon Müdürü Marcfus Puttich, Royal Caribbean Kurumsal Direktörü Ana Karina Santini, MSC Cruise Yönetim Başkanı Elisabetta De Nardo, Viking Cruise Liman Operasyon Müdürü Karl Ryen, Celestyal Cruise Operasyon Direktörü Capt. Vassilios Gazikas, Virgin Voyages tur operasyon direktörü Juan Trescastro da katıldı.

Kaynak: seatrade-cruise.com ve derleme

Kruvaziyer sektörü MedCruise’un 54. Genel Kurulu’nda buluşacak