UBER şoförlerinden bayram öncesi çözüm çağrısı

Uber'in Türkiye'deki lobicilik faaliyetleri ifşa oldu!
Uber'in Türkiye'deki lobicilik faaliyetleri ifşa oldu!

Last Updated on 31 Mayıs 2019 by Yaşar Çelik

UBER şoförleri Sütlüce’deki AKP İl Başkanlığı binasına giderek, Binali Yıldırım’a bayram öncesi konuyla ilgili çözüm beklediklerini söylediler.

Uzun bir süredir Türkiye gündemini meşgul eden UBER konusu şoförlerin ve araç sahiplerinin Binali Yıldırım’ı görmeye gitmeleriyle yine gündeme geldi. Cumhuriyet gazetesinin yaptığı habere göre, AKP İL Başkanlığı Binası’ndan ayrılmakta olan Yıldırım’ı durduran şoförler bayram öncesi UBER’in sistemini kapattığını ve bu durumun kendilerini mağdur ettiğini dile getirdiler. Bir sürücü Yıldırım’ın yanına yaklaşarak UBER’in bugün 00.00 itibarıyla sistemini kapatacağını duyurduğunu ve bayram öncesi bu duyurunun kendilerini zor durumda bıraktığını söyledi. Sürücü şöyle dedi, “Benim evde 2 yaşında ikiz bebeklerim var. Bayramı nasıl geçireceğiz? Onlara bayramlık bile alamadım. Bayram öncesi bu yapılır mı?”

“BU SAATTEN SONRA UBER BURADA İŞ YAPAMAZ”

UBER esnafını dinleyen Binali Yıldırım UBER’in çekilme nedeninin kesilen cezalar olduğunu öğrenince bunun doğru olmadığını UBER’in çekilme kararını cezalardan önce aldığını söyledi. Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü, “Sizin Uber’le işiniz yok. Bu adamlar bu saatten sonra burada iş yapamaz. Çekilme kararını Cumhurbaşkanımızın konuşması üzerine aldıkları doğru değil. Bunların mahkemeleri var, biliyorsunuz. Bunlar bu kararı çok önce almışlar. Normalde bu kararı sizinle paylaşmaları gerekiyordu. Dürüst davranmadılar.”

“TAKSİCİLER BİZE KORSAN DEYİP KENDİLERİ UBER YAPIYOR”

Taksicilerin UBER’cileri korsan iş yapmakla suçlayıp kendilerinin UBER yaptığından yakınan bir sürücü ise, “Şu an çağırsak sarı taksi gelir Başkanım. Bunlar bizi suçlayıp kendileri UBER yapıyor.” dedi

“ÇÖZÜM BEKLİYORUZ”

UBER yapan sürücü ve araç sahipleri Binali Yıldırım’dan milli yazılım talebinde bulundular. Yıldırım’ın sürücülere yanıtı ise şöyle oldu, “3 arkadaşla toplanıp gelin bu konuyu konuşalım. Arkadaşlar Uber var yok, önemli değil. Ama siz bana lazımsınız. Biz bu şehirde yaşıyoruz. Sevincimiz de ortak, üzüntümüz de ortak. Biz, size çözüm üretmek zorundayız.”

UBER’DE NE OLMUŞTU

UBER ABD menşeli dünya çapında kullanılan bir yazılım. Akıllı telefonlara yüklendikten sonra yazılımı indirmiş olan araç sahibi ve sürücüler aracılığıyla ulaşım sağlanabiliyor. Bu uygulama ile çalışan araçlarla taksi şoförleri arasında gerilim yaşanmaya ve uygulamanın hukuksuz olduğu iddia edilmeye başlanmıştı. İstanbul’da 17 bin 395 taksi plakası ve 30 bin şoför bulunuyor. UBER uygulamasının kapatılması yönünde dava açıldı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da “ya kapatılsın ya da yasal hale getirilsin” açıklamasında bulundu. Taksiciler ile UBER sürücüleri arasındaki gerilim sürerken şirket Türkiye’den çekileceği açıklamasını yapmıştı.

Kaynak: cumhuriyet.com.tr