Kitap kurtlarına özel: Hem kütüphane hem otel

Farklı bir konaklama seçeneği: Kütüphane Oteller
Farklı bir konaklama seçeneği: Kütüphane Oteller.

Last Updated on 9 Haziran 2019 by Yaşar Çelik

Siz sevgili okuyucularımızın arasında tatilini geçireceği otelden konaklama hizmetinin çok ötesinde beklentileri olanların bulunabileceğini düşünerek farklı bir konaklama deneyimi mümkün mü sorusunun yanıtını aradık. Aklımıza karpuz kabuğunu düşürdük bir kere, sizinle de paylaşmadan olmazdı. Keyifli okumalar…

Etrafı kitapla çevrili iken huzurlu olanlardan mısınız? Gittiğiniz her yerde gözünüz okuyacak bir şeyler arıyor olsa gerek. Kütüphanede uzun vakitler geçirmenin ardından şurada bir yatak olsa da sabah uyandığımda kaldığım yerden devam edebiliyor olsam diyorsanız, bu mümkün. Hayır, hayal değil, kütüphane konseptinde oteller var. Henüz yaygınlaşmamış olsa da geleceğin otelcilik anlayışında kendilerine yer açmaları o kadar da imkânsız gözükmüyor.
Dünyadaki örneklerinden turizmgunlugu.com okuyucuları için bir derleme yaptık. Son dönemde Türkiye’de de çok konuşulan Japonya’nın Kyoto şehrinde kurulmuş olan Book and Bed ile başlayalım istedik. Buyurunuz efendim, keyifli okumalar dileriz…

“okumak iptiladır müptelalara selam”

Book and Bed, Kyoto/Japonya

Japonya bu konuda sazı eline çoktan almış. Kyoto’dan başka kentlerinde de ‘kütüphane otel’ler bulunuyor. Kitap okurken uykuya dalmanın keyfini Book and Bed otelde otelin diğer sakinleri ile paylaşıyor olacaksınız. 20 yataklı bu otelde 2 bin 500 kitap bulunuyor. Kitap koleksiyonu içinde İngilizce ve Japonca kitaplar var. Japonya seyahatinizde size rehberlik edecek gezi kitapları da koleksiyona dahil edilmiş. Tuvalet ve banyoyu diğer otel sahipleri ile paylaşımlı kullanıyorsunuz. Otelde ücretsiz internet servisinden de yararlanabilirsiniz. Kitap rafları arasında uyuyabileceğiniz gibi nehir manzaralı bir odayı da tercih edebiliyorsunuz. Üstelik kütüphane konseptli bu otel için dünyaları ödemeniz de gerekmiyor.

Sıra dışı bir konaklama deneyimine hazır mısınız?
Kyoto’da sıra dışı bir konaklama deneyimine hazır mısınız?

Studio Padron, New York/ABD

Doğanın tam orta yerinde, huzur ve sessizliğin eşlik ettiği bir okuma deneyimine hazır mısınız? New York’a yolunuz düştü ise bu tek kişilik otelde de yer bulabildiyseniz, böylesi bir tecrübeden kendinizi mahrum bırakmayın. Studio Padron, Amerikalı bir mimar ve tasarımın firmasının emeği ile hayata geçirilmiş ve 200 metrekarelik tek bir odadan oluşuyor. Odanızda banyo ve tuvalet de bulunuyor. Henüz web sitesi açılmamış olsa da iletişim kurabileceğiniz bir e-posta adresi bulunuyor. Haberdar edelim istedik!

 

Doğanın orta yerinde kitapla çevrili konaklama imkanı
New York’a yakın doğanın orta yerinde kitapla çevrili konaklama imkanı.

Hotel Library, Amsterdam/Hollanda

Amsterdam şehir merkezine yakın olan Hotel Library, Merkez Kitüphane’ye (Openbare Bibliotheek) de oldukça yakın. Hollanda seyahati planlayanlar Amsterdam’ı gezilecek şehirler listesinin bir numarasına yerleştirirler. Bisiklet dostu bu şehir kitapseverleri de büyük bir misafirperverlikle ağırlıyor. Otel kütüphanesinde bilimden tarihe, seyahat kitaplarından klasiklere pek çok farklı konuda kitabı bulabilirsiniz. Ödünç aldığınız kitabı seyahatiniz süresince yanınızda bulundurabildiğiniz gibi elinizde olan kullanmadığınız eski kitapları da kütüphaneye bağışlayabiliyorsunuz. Konaklayacağınız odalar oldukça konforlu. İnternet hizmeti de alabildiğiniz otelde ödemeyi online ve kredi kartı ile yapabiliyorsunuz. Amsterdam ve kitap severlere duyurulur!

 

Amsterdam'ın özgürlükçü ruhuna uygun bir otel
Amsterdam’ın özgürlükçü ruhuna uygun bir otel.

Hotel Milano Scala, Milano/İtalya

Hotel Milano opera severler için dekore edilmiş bir konsept otel. Otel odaları opera teması ile dekora edilmiş. Lüx konaklamayı tercih edenler bu otelde kalıyor. Bir kütüphane havasında düzenlenmiş lobisinde genellikle sanat ve opera ağırlıklı kitaplar bulunuyor. Otelin tasarımında eko sisteme saygılı bir yapı oluşturmak öne çıkıyor. Enerji tasarrufu sağlayan aydınlatması, sebze bahçesi, elektrikli ulaşım araçları ‘çevreyi sev’ felsefesi ile iş yapıldığının da göstergesi. Bütçesi uygun olanları opera konseptli bu otelde farklı bir konaklama deneyimi bekliyor.

 

Milano'da opera konseptli kütüphane otel.
Milano’da opera konseptli kütüphane otel.

The Library Hotel, New York/ABD

New York Halk Kütüphanesi, Bryant Park ve Grand Central Terminal’in yakınında bulunan butik otelin 60 odası bulunuyor. Mimar Stephen B. Jacobs tarafından tasarlanan otelin Google yorumları oldukça iyi. The Library Hotel işletmecileri misafirlerine küçük sürprizler de hazırlamış. Akşamüzeri ikram edilen şarap peynir misafirlerinin beğenisini kazanmış. Odaların her birinde sanat kitapları dahil diğer konulardaki kitaplar Dewey Ondalık Sınıflandırma Sistemi ile konumlandırılmışlar. Kısacası aradığınız kitabı hop diye bulmak mümkün!

New York'un kalbinde bir kütüphane otel.
New York’un kalbinde bir kütüphane otel.

Türkiye’deki örneklerini haber yapacağımız günleri heyecanla bekliyoruz!