Thomas Cook ile Çin’li Fosun arasında satın alma teklifi

Thomas Cook

Zor bir yaz sezonu geçiren Thomas Cook, tur operatörlüğü alanında faaliyet gösteren alt şirketi için Çin’li Fosun Tourism’den satış için ön teklif aldı.

Thomas Cook, en büyük hissedarı Çin’li Fosun Tourism’den, tur operatörlüğü alanında faaliyet gösteren alt şirketi için satın alma ön teklifi aldı. Köklü seyahat acentesi Thomas Cook hâlihazırda havayolu biriminin satışı ve İskandinavya’daki operasyonları için fiyat teklifi almayı düşünüyor.

Reuters’ın internet sayfasında yayımladığı habere göre, Thomas Cook’tan yapılan açıklamada, söz konusu ön teklifin teklife dönüşmesi yolunda henüz bir kesinlik olmadığı belirtildi.

Fosun Turizm, Avrupa turizm piyasasında varlığını Club Med ile sürdürüyor.

Thomas Cook paket tatillere olan talebin azalmasıyla, sıcak bir 2018 yazı geçirmiş ve o günden bugüne de son aylarda geleceği için ayakta kalma mücadelesi veriyordu. Şimdilerde ise uçurumun kenarına doğru yol aldığı ve tam bir dağılma ile karşı karşıya olduğu söyleniyor.

Thomas Cook, son olarak Mayıs ayında borsa için yaptığı uyarıda, kar paylarında düşüş beklendiğini belirtmişti. Açıklamada, indirimlerin, yüksek yakıt ve otel maliyetlerinin yaz sezonunda, yoğunluğun en fazla olduğu dönemde, kendilerine zarar vereceği uyarısında bulunmuştu.

Habere göre Fosun’un Thomas Cook’taki hissesi yüzde 18.

Turizm devinin hazin sonu! Thomas Cook’ta ters giden neydi?