Özel aracınızla Yunanistan’a giderken bunlara dikkat!

Araba ile Yunanistan seyahati.
Araba ile Yunanistan seyahati.

Yunanistan için direksiyon başına geçme vaktidir. Peki, evrak işleri tamam mı? Hazırlıklara girişmeden önce dikkat etmeniz gereken hususları derlediğimiz haberimizi okumanızı tavsiye ederiz. Ne kadar iyi ön hazırlık o kadar sorunsuz bir yolculuk. Yolunuz açık olsun!

Seyahat etmenin türlü çeşitli yolu var. Kimi turla gezmeyi, kimi alıp sırtına çantayı ilk uçakla şehri terk etmeyi, kimi de çoluk çocuk arabaya ya da karavana doluşup yola koyulmayı sever. Yeter ki yolda olunsun, menzilin uzaklığı ya da yakınlığı yola çıkma kararını etkilemez. Maksat yolda olmak…

Yurt dışı seyahati ise uzun zamandır kafanızı meşgul eden, ön hazırlık şart! Bir de arabanızla dura kalka, aheste aheste salınacaksanız ülkeler arası yollarda, elinizdeki harita da Yunanistan’ı gösteriyorsa, o vakit sözlerimize kulak verin. Size diyeceklerimiz olacak.

Yunanistan, Schengen sınırları içinde olan bir ülke ve Türkiye’den seyahat eden gezginlerin yola çıkmadan önce Schengen vizesi başvurusu yapmaları gerekiyor. Başvuru evraklarını yazının sonunda sizin için derledik toparladık.

Santorini Adası
Santorini Adası

EHLİYETİNİZİ YENİLEMEYİ İHMAL ETMEYİN

Ehliyetiniz ile ilgili olarak dikkat etmeniz gereken husus ehliyetinizin çipli olup olmadığı. 2016 sonrasında verilmeye başlanan ehliyetler çipli, ancak siz hala ehliyetinizi değiştirmediyseniz öncelikle bu sorunu tez elden halletmeniz gerekiyor. Yapmanız gereken çok basit, öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) sayfasından randevu almanız gerekiyor. Randevusuz da gidebilirsiniz ancak randevu almış olanlara öncelik tanınacağı için uzun süre beklemeniz gerekebilir. Randevunuza gitmeden önce bankaya toplam 15 TL tutarında olan vakıf hizmet bedeli ve değerli kağıt bedeli ödemesi yapıyorsunuz. Sağlık raporu ve 2 adet biyometrik fotoğrafınızla birlikte nüfus cüzdanınızı da yanınıza almayı unutmayın.

EHLİYET ESKİ İSE ULUSLARASI SÜRÜCÜ BELGESİ ALMANIZ GEREK

Ehliyeti yenilemek için vakit yok ya da uğraşmak istemiyorsunuz, o halde Uluslararası Sürücü Belgesi (IDP) almanız gerekiyor. Bu belge ile yurt dışında ehliyetinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Belgenin geçerlilik süresi 1 yıl. Sürücü belgenizin aslı, TC kimlik numarası ve 2 fotoğrafla bu belgeyi İpsala Gümrük Kapısı’nda bulunan Turing ofisinden alabilirsiniz.

Uluslararası Sürücü Belgesi fiyat listesi.
Uluslararası Sürücü Belgesi fiyat listesi.

YEŞİL KART İÇİN YETKİLİ KURUM TURİNG

Araç ruhsatı sizin üzerinize ise, Yeşil Kart olarak da bilinen uluslararası sigortayı yaptırmanız bekleniyor. Türkiye’deki yetkili kurum Turing. Sigortanızı, araç ruhsatınız ve trafik sigortanızın bir kopyası ile İpsala Gümrük Kapısı’nda bulunan Turing ofisinde yaptırmanız mümkün. Olmaz ama, kaza yapmanız durumunda, Yeşil Kart (Greencard) ile sadece karşı aracın hasarı karşılanmış olur. Kendi aracınızı da güvenceye almak isterseniz, Türkiye’deki Kasko poliçenize yurt dışı teminatı ekletebilirsiniz. Yeşil Kart ücretleri geçerlilik sürelerine göre farklılık gösteriyor. Aşağıdaki tabloda güncel rakamları bulacaksınız.

 

Yeşil Kart Fiyat Listesi
Yeşil Kart Fiyat Listesi

ARAÇ BAŞKASININ İSE VEKÂLETNAME ŞART

Araç ruhsatı sizin üzerinize değilse ve araç sahibi ile seyahat etmiyorsanız o zaman noterden vekâletname almanız gerekiyor. Yurt dışı harç pulunuzu da ödediniz mi tamam. Bu konuyu da çözdüyseniz pasaportunuzu ve gerekli diğer evrakları görevli gümrük memuruna ibraz etmenizin ardından sınırdan aracınızla rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz.

Bunca evrak alt alta dizilince pek meşakkatli bir işe soyunuyormuşsunuz gibi gelmiş olabilir. Seyahat öncesi bunları bilmek yolda saçınızı başınız yolmaktan iyidir. Belki de ‘Yeşil Kart’ dışında hiç uğraşmanız gereken bir şey olmayacak. Eh! Onu da sınırda halletmek mümkün. Keyifli yolculuklar. Deneyimlerinizi bize de yazın! Bekleriz!

Mavinin elli tonu.
Mavinin elli tonu.

YUNANİSTAN’A SCHENGEN VİZESİ BAŞVURUSU İÇİN HAZIRLAMANIZ GEREKEN EVRAKLAR:

• Vize başvuru formu. Doldurup imzalamanız gerekiyor
• Yunanistan ziyaretinizin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay süre ile geçerli pasaport
• Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
• Vukuatlı nüfus kayıt örneği
• İki adet biyometrik fotoğraf
• Seyahat Sağlık Sigortası
• Otel rezervasyonu
• Arabaya ait ruhsat, seyahat tarihlerini kapsayan Yeşil Sigorta, uluslararası geçerliliği olan ehliyet

Söz konusu evraklar, Schengen vizesi başvurusu için genel evraklar olup mesleki durumunuza göre ek evrak talepleri olabilir.

Yunanistan’ın üç güzelini Tatilbudur ile keşfedin!