Yepyeni bir selfie çılgınlığı; Otelde #BanyoSelfiesi

Last Updated on 18 Haziran 2019 by Yaşar Çelik

Hotels.com, Instagram’da #BathroomSelfie (#BanyoSelfie) etiketi ile yayılan banyoda selfie (özçekim) çılgınlığının ortaya çıkışıyla birlikte, masal gibi banyolara sahip oteller için yapılan yorumlarda bir patlama yaşandığını bildirdi.

Bugüne kadar, dudakları balık gibi büzmekten tutun da “Bugün böyle uyandım”a kadar; tüm dünya çapında ses getiren pek çok selfie (özçekim) akımıyla karşılaşmıştık. Ancak Hotels.com™ son zamanlarda Y kuşağını etkisi altına alan yepyeni bir selfie çılgınlığına dikkat çekiyor:

#BathroomSelfie (Banyo Özçekimi)

Hotels.com™ uzmanları, selfie meraklısı gezginlerin ölmeden önce görülmesi gereken banyolarda çektikleri fotoğraflarını ‘Instagram’ hesaplarında paylaşmalarıyla birlikte, Ocak 2017- Nisan 2018 arasındaki dönemde banyolar ile ilgili yapılan yorumların %44 oranında arttığını belirtiyor. İyi bir ışık ve selfie çubuğunun artık yeterli gelmediği gençler; şimdi jakuzili, bolca ayna kaplı, ağızları açık bırakan bir dekorasyona sahip banyolar ile yumuşacık bornozlar ve elbette en sevilen lüks banyo malzemelerini istiyor.

Nefes kesici fotoğraflar için alışılmışın dışında bir mekan olan banyolar, sosyal dünyada fırtınalar estiriyor. Şimdiden 1,5 milyondan fazla etikete ulaşan #BathroomSelfie, yatak odası temalı #BedroomSelfie’yi 32’ye; asansör temalı #LiftSelfie’yi ise 13’e katlayarak tüm rakiplerini deyim yerindeyse ‘sildi süpürdü’.

#BanyoSelfiesiRehberi

21 Haziran ‘Selfie Günü’nü kutlamak ve bu yeni trendin rüzgarıyla gerçek bir ‘banyo’ keyfi yapmak isteyen Hotels.com, selfie kraliçesi olmasının yanı sıra bir seyahat fenomeni de olan ‘Where’s Mollie’ ile bir araya geldi ve meraklıları için bir #BanyoSelfiesi Rehberi hazırladı.

Hotels.com’un hazırladığı bu selfie ipuçları sayesinde, artık kendi banyonuzdaki her açıyı denemenize veya arka plandaki karmaşıklığı sonradan kesmenize gerek kalmayacak.

Bu rehberde ‘Instagram kocaları’ için bile bazı tavsiyeler bulunuyor. Zira hepimiz biliyoruz ki “perdenin arkasında” kalan diğer yarınız düşünüldüğünde; çok sayıda ayna hem bir lütuf hem de bir felaket olabilir.

Where’s Mollie’nin #InstagramFiyaskosunu Önlemeye Yönelik Selfie İpuçları

• “Tepeden çektim”: Çekinizi yüksekteki bir açıdan yapın. Böylece üzerinizdeki kıyafetin tamamını görüntülerken, o korkunç ‘gıdı sorunundan’ da kaçınmış olursunuz #doubletrouble (#katkatbela).

Mümkünse paparazzi olmasın: Kimse yüzünde parlayan bir ışık istemez. Bu yüzden aynada çekim yaparken flaşı kapatıp paparazzilere ‘hayır’ deyin.

• Saç havlunuzla yüzünüzü gerdirin: Saç havlunuzun elmacık kemikleriniz üzerinde yaratabileceği mucizelere siz de inanamayacaksınız. Camı bile kesebilecek keskinlikte elmacık kemikleri görüntüsü vermek için havlunuzu başınızın etrafına sıkıca sarın. Evet, neredeyse tamamız #BasicAF (#ENTemel)…

Tüm banyolar eşit yaratılmamıştır: İlk görüşte aşk gerçektir; bu yüzden #BanyoSelfiesi için ideal mekanınızı bulduğunuzda kaçırmayın. Hemen telefonu kapın ve fotoğraf çekmeye başlayın.

Dağınıklığı toplayın: Kimsenin dağınık ‘çamaşır yığınlarınızı’ görmesine gerek yok değil mi?Öyleyse kirlilerinizi ortadan kaldırın ve köşede duran nemli havluyu da yerine asın; çünkü şimdi ‘selfie zamanı’

Dost mu düşman mı? Evet, aynalar o mükemmel açıyı yakalamanıza yardımcı olabilir; ancak bu dikkat etmenize gerek yok anlamına da gelmez. Çünkü aynalar aynı zamanda HER açıyı da ortaya çıkabilir… Emin olabilirsiniz ki hiç kimse de ideal Instagram fotoğrafını elde etmek adına arka planda çömelmiş olan erkek arkadaşınızı görmek istemez…

Ve son bir ipucu daha, çünkü inanın fazla mal göz çıkarmaz:

1. Daha fazlası her zaman iyidir: Yeteri kadar fotoğraf çektiğinizi mi düşünüyorsunuz? Bizce, öyle düşünmeyin, ekrana dokunmaya devam edin ve birkaç kare daha çekin… Böylece aralarından seçim yapabileceğiniz daha fazla mükemmel #tbt ve #latergram‘larınız olsun…

Hotels.com Markası Kıdemli Direktörü ve Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi(EMEA) Genel Müdürü Liz Oakman, konuyla ilgili olarak şu yorumu yaptı: “Instagram’ı sarsan #BanyoSelfiesi çılgınlığı ve banyo içerikli yorumlardaki artış sayesinde insanın ağzını açık bırakan güzellikte banyoların, meraklıları için olmazsa olmaz hale geldiğinin farkındayız. Bu oyunda yer almak isteyen oteller ise, muhteşem güzellikteki banyo tasarımını ciddiye almak zorunda. Bu trendin büyümeye devam edeceğini de görüyoruz. Banyoda çekilmiş bir selfie’niz yoksa gerçekten tatile gitmiş sayılır mısınız?”