Turistler Türkiye’de kartla ne kadarlık harcama yaptı?

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, 2019 yılının ilk çeyreğinde yabancı ülke kartları ile Türkiye’den yapılan alışverişin yüzde 71 (toplam 18.5 milyar lira) arttığı söyledi.

Sadece Türk Lirası değil dolar bazında da yüzde 30’luk tırmanışta en büyük rolü harcamaları yüzde 40 artan İngilizler ile yüzde 34’luk büyümeye imza atan Ruslar üstlendi. Hollandalı turistin harcaması yüzde 26, Almanya’dan gelenlerin alışverişi ise yüzde 24 yükseldi.

ALMANYA İLK SIRADA

Habertürk’ten Rahmi Ak’ın haberine göre; toplam harcamalara bakıldığında ise gurbetçi vatandaşlarımızın etkisiyle Türkiye’de en çok harcama Almanya’dan alınan kartlarla yapılıyor. Her 100 liralık alışverişin 19 lirası bu kartlarla gerçekleştiriliyor.

Almanya’yı  yüzde 10 ile Hollandalılar ve yüzde 8 ile İngiltere takip ediyor.

Rusya’nın payı 8 ve Suudi Arabistan’ın yabancı kartlarla harcamasının pastadan aldığı pay ise yüzde 7 oldu.

KİŞİ BAŞI 650 DOLAR

Yabancı kartlarla Türkiye’den yapılan harcamaların kişi başı ortalaması bu yılki gelişme ile yüzde 30 arttığı için 650 dolara tırmandı.

RUSLAR SADECE 390 DOLAR HARCIYOR

Bu yıl Almanlar’ın kişi başı harcaması 740 dolar, Hollandalılar’ın 657, İngilizler’in 602 dolar oldu. Ruslar ise kişi başı sadece 390 dolar harcıyor.

Özellikle online ödemeler ve elektronik ticaretteki artış ile debit (banka kartı) kartların cirosunun yüzde 38 yükseldiğini anlatan Çağlayan, “Gençler internetten yaptıkları işlemlerde ve günlük harcamalarında banka kartını kullanıyor. İnternetten yapılan her 3 işlemden 1’si banka kartı yoluyla ödeniyor.