Türkiye’nin en temiz denizleri nerede?

Türkiye turizminin en temel satış ve pazarlama ergümanı olan; deniz, kum, güneş üçlemesi sanırız en çok Kuzey Kıbrıs’a yakışan bir özelliktir. Çünkü Kıbrıs adası Türkiye’nin Kuzey Ege’deki iki adası; Gökçeada ve Bozcaada’dan sonra açık denizlerdeki tek adasıdır. Kuzey Kıbrıs, Türkiye’de anlatılanların dışında çok farklı ve yaşayanlardan dinlenmemiz gereken bir tarihe sahiptir. Adadaki Türk Otelciler Birliği kısa adı KITOB olan dernek “Temiz Deniz” vurgusu yaparak bugün bir açıklama yayınladı.

İŞTE KIBRIS TÜRK OTELCİLER BİRLİĞİ’NİN BASIN AÇIKLAMASI:

Ülkemiz denizleri; Ada’nın en büyük zenginliğidir ve bu doğal varlıklarımızı korumamız hayati bir konudur. Kıbrıs Türk Otelciler Birliği ve üyeleri bu bilinçle hareket etmekte ve eşsiz bir hazine olan denizlerimizi ve çevreyi korumaktadır.
Denizlerimizin temiz olması, turizminin ülkede lokomotif sektör olarak kalması için en temel olmazsa olmazımızdır.

Ülkemizdeki otellerimiz pazarlanırken denizlerimizin temizliği bizler için en önemli değerdir. En küçüğünden, en büyüğüne kadar temiz deniz ve çevre bilinci, otelcilik sektörü ile uğraşan herkesin hassas olduğu bir konudur.

Otellerimiz, sürekli denetim altındadır. Sağlık Bakanlığı ile Çevre Dairesi denizlerimizde sürekli olarak denetimler yapmaktadır. Bu denetimlerdeki ortak amaç hem çevrenin ve denizlerimizin korunmasıdır. Otel yatırımcıları, büyük risklerle kurdukları yapılarını, denizi kirleterek kullanılmaz hale getirecek kadar bilinçsiz değildir. Yapılan son denetimlerde otellerimizin tümünün denizlerinin temiz olduğu saptanmıştır. Tüm tesislerimizin plajlarından iyi sonuçlar çıkmıştır. Kısacası denizlerimizde herhangi bir kirlilik söz konusu değildir.

Birliğimiz üyelerinin adanın kuzeyinde denizlerin korunması konusunda çok büyük bir hassasiyete sahip olduğuna işaret eder, KITOB olarak denizlerimizde ortaya çıkması muhtemel herhangi bir kirlilik söz konusu olursa, bunun devlet yetkilileri tarafından tespit edilerek gerekli tedbirlerin alınması konusunda da üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşırız.

KITOB Başkanı
Dimağ Çağıner