Rusların Türkiye’deki konut talebinde önemli artış

2019 yılının ilk yarısında Türkiye’den daire almayı planlayan Rusların sayısı bir önceki yıla kıyasla üç katına çıktı.

Fiyatların düşmesi ve devalüsyon etkisiyle Rusya vatandaşlarının Türkiye konut pazarına ilgisi artmaya devam ediyor. 2019 yılının ilk yarısında Türkiye’den daire almayı planlayan Rusyalıların sayısı bir önceki yıla kıyasla üç katına çıktı.

TÜRKİYE İKİNCİ SIRADA

Böylece Türkiye, İspanya’nın ardından Rusya vatandaşlarının en çok konut satın almak istediği ikinci ülke oldu. Rusya’nın siyasi gerilim yaşadığı Gürcistan konut pazarına olan talepte ise yaklaşık 5 kat artış oldu.

NEDENİ TÜRK LİRASI

Turkrus.com’un Kommersant Gazetesi’nden aktardığı habere göre, Rusların Türkiye’ye ilgisindeki artışı Türk Lirası’ndaki değer kaybından kaynaklanıyor. Türk Lirası yılbaşından bu yana dolara karşı yüzde 8 değer kaybetti. Emlak yatırımı yapan yabancılara oturum izni verilmesinin de Türkiye konut pazarını Ruslar için cazip hale getirdiği belirtiliyor.

GÜRCİSTAN YÜKSELİŞTE

Gürcistan ise, Rusya vatandaşlarının en çok konut almak istediği ülkeler arasında 23’ncü sıradan 15’nciliğe yükseldi. Bu ülkede oldukça uygun fiyata kaliteli konut alma imkanının Rusya vatandaşlarını cezbeden başlıca faktör olduğuna dikkat çekiliyor.

Rusya’nın uzun zamandır gerilim yaşadığı Baltık ülkesi Letonya da hala yurt dışında konut satın almak isteyen Rus vatandaşlarının favorileri arasında.