İstanbul turist rekoru kırarken oteller neden boş?

Seventur Turizm Kurucusu Deniz Tüfekçi
Seventur Turizm Kurucusu Deniz Tüfekçi

Son Güncelleme Tarihi

İstanbul’a 5 ayda 5,4 milyon turist geldi!!! Rekor üstüne rekor kırdırılan turist girişlerinde durum böyle görünmesine, gösterilmesine karşın nedense İstanbul’da otel doluluk oranları bu beş ayda yüzde 60’ın üzerine çıkamamış.

Kim doğruyu söylemiyor bunun peşinde değilim. Kaldı ki otelciler neden yanıltıcı beyanat versin. Hepsi övünerek ne kadar doluluk sağladıklarını anlatma peşindeler. Hatta olmayanı da var göstererek.

Benim sorularım var. Madem bu kadar turist (bence yabancı) girişi oldu ben onlara yabancı turist denmesine karşıyım, her yabancı turist olmayabilir.

Neden otel dolulukları istenilen düzeyde değil?

Son beş yılda yatak sayısı turist sayısındaki artıştan fazla mı oldu?

Hiç sanmıyorum.

İşler kötüye gidince bırakın yeni otel açmak, bir çok işletmeci otel kapattı.

Yatak sayısında yüzde 11’lik bir artış olmadı.

Peki, 5 yıl önceye göre fiyatlarda, oda başı gelirlerde bir artış oldu mu?

Tüm zamanların rekorunu kıran İstanbul’da fiyatlar 5 yıl önceye göre en az yüzde 35 aşağıda.

Döviz bazındaki bu azalış, bırakın dövizin son iki yılda ikiye katlaması, girdi maliyetlerinin artmasıyla otelleri daha da dara soktu.

Durum şu olabilir mi?

Turist geliyor ama konaklamadan İstanbul’a gelip aynı gün geri dönüyor, ya da başka bir kente gitmek için istanbul’u transit olarak kullanıyor.

Turizmin içinde olmayan birisi rekor! Haberlerini duyunca işlerin ne kadar iyi olduğunu düşünür, alacaklarını (bankalar) ister, Hükümet bunlara bir vergi koyalım! der (dedi ve koydu zaten) hatta işi o kadara da bırakmayıp müze giriş ücretlerine de yüzde 20 zam yapıp 3. Dünya ülkelerinde görülmeyen bir uygulama ile 10 gün sonrasında uygulamaya başlar…dı zaten.

Konaklama tesislerinin sahipleri, dernekleri acaba neden hiç seslerini çıkartmazlar. Durum söylediğinizle uyuşmuyor! neden demezler?

Siz turizmde işler iyi haberlerine tereddütle yaklaşın… Bakmayın işleri iyi gösterme çabalarına. Onlar tabii ki kendilerini başarılı göstermeye çalışacaklar. Siyasetin gereği bu. Ama kazın ayağı hiç de öyle görünmüyor.

Deniz Tüfekçi

Seventur Turizm Kurucusu