Osman Ayık: 15 yılı aşmış otellerde renovasyon zamanı gelmiş demektir

TÜROFED Başkanı Osman Ayık

Son Güncelleme Tarihi

Son yıllarda turist profilinde ve müşteri taleplerinde yaşanan değişimleri turizm sektörü açısından değerlendiren TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Antalya bölgesindeki otellerin yarından fazlasının en az 15 yaş ve üzeri olduğuna dikkat çekerek “Bu rakam renovasyon yapacak oteller için çok ciddi bir rakam. 15 yılı aşmış otellerde artık renovasyon zamanı gelmiş demektir” dedi.

Müşterilerin artık daha yüksek, temalı, öykülü tesisleri tercih ettiğini önemle vurgulayan Osman Ayık, Türk Rivierası olarak nitelendirilen Antalya bölgesini ele aldı.

TOPLAM 879 TURİSTİK TESİS

Ayık, 2019 yılının ilk yarısında turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,3 artış ile 5 milyon 591 bin 996 olarak gerçekleştiği Antalya’da 91’i yatırım belgeli, 788’i de işletme belgeli olmak üzere toplam 879 turistik tesis bulunduğunu belirtti.

Ayrıca bu tesislerde 209 bin 919’u işletme belgeli, 19 bin 468’i yatırım belgeli olmak üzere toplam 229 bin 387 oda yer aldığını da kaydeden Ayık, Antalya ve ilçelerinde işletme belgeli yatak sayısı 452 bin 481, yatırım belgeli de 41 bin 473 olmak üzere toplam 493 bin 954 yatak sayısını önemle vurguladı.

ARTIK ÇEVRECİ VE TEMALI OTELLER TERCİH EDİLİYOR

Ancak bu konaklama tesislerinin yarısının en az 15 ve daha yukarı yaşlarda olduğunu söyledi. Müşteri taleplerinin teknolojiyle doğru orantılı olarak değişmesi otellerin bu beklentilere göre tesislerini yeniden dizayn etmek ve temalı, çevreci oteller çerçevesinde şekillendiğini aktardı. Ayık sözlerine şöyle devam etti:

RENOVASYON ZAMANI GELMİŞ AMA…

“Müşteriler artık daha yüksek, temalı, öykülü tesisleri tercih ediyor. Antalya bölgesinde yaklaşık 600 bin yatak kapasitesi bulunuyor. Ve buradaki otellerin yarından fazlası en az 15 ve üzeri yaşa sahip. Bu rakam renovasyon yapacak oteller için çok ciddi bir rakam. 15 yılı aşmış otellerde artık renovasyon zamanı gelmiş demektir. Ancak bu alanda da sıkıntılar yaşanıyor. Bin kapasiteli bir otelin renovasyondaki bir oda maliyeti 30-40 bin dolar. Orta düzey bir oda renovasyonu ise en az 15 bin dolar maliyete ulaşabilir. Bin yataklı bir otel renovasyonu en az 10 -15 milyon doları aşar. Tamam, turizmde sayılar iyi gidiyor ama bu renovasyonu hangi kaynakla yapacaksınız. Sektörde ciddi sıkıntılar var. Krizden yeni çıkmaya başladık. Anca nefes almaya başladık. Sektörde bir belirsizlik var. Tüketici talepleri de değişiyor bu arada… İstek ve beklentiler farklı. Ürün yapısına ve ürün kompozisyonlarına dikkat etmek gerekir. Büyük ölçekli işletmelerin sıkıntıları artıyor. Hem pazarlama hem de tüketici talep ve beklentileri açısından zor bir süreç.”

TURİZM VE YAPI SEKTÖRÜ KASIM AYINDA BULUŞACAK

Hem turizm sektör yatırımcıları, hem mimarlık şirketleri ve tasarımcılar ile yapı elemanları sektörü Kasım ayında Antalya’da Yapex İş Platformları’nda bir araya gelecek. Akdeniz Tanıtım A.Ş tarafından düzenlenen Yapex Restorasyon- Kültür Mirası ve Koruma Fuarı 6-8 Kasım 2019 tarihlerinde, Otel Yapıları, Tasarım, Yenileme Fuarı ve İş Platformu (InnDESIGN) 13-16 Kasım 2019 ile İnşaat ve Mimarlık Fuarı ve İş Platformu (YapexBUSINESS) ise 27-30 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenecek.