GESTAŞ’tan Gökçeada turizmine “aktarma” darbesi!

Kuzey Ege’nin önemli turizm noktalarından biri olan Gökçeada’ya ulaşım sıkıntısına bir de GESTAŞ’ın almış olduğu karar eklendi. Ada ulaşımının tek aracı olan feribot seferlerinde uygulanan “koşulsuz aktarma” 7 Temmuz 2019’da kaldırıldı. GESTAŞ, koşulsuz aktarmayı iptal ettiğini basın açıklamasıyla değil gişelere astığı panolarla duyurdu. 

Gökçeada yerlisi olmayan ve adayı günübirlik ziyaret edecek turistler bundan sonra Eceabat-Çanakkale, Kabatepe-Gökçeada için iki ayrı ücret (125 TL) ödeyecekler. Alınan bu karardan önce Gökçeada’ya Çanakkale üzerinden gidişlerde Çanakkale- Eceabat feribotu için alınan bilet ile 6 saat içinde Kabatepe Limanından Gökçeada feribotuna ücretsiz binilebiliyordu. Bunun için 6 saat kuralı dışında bir koşul bulunmuyordu.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ise karara tepkisini “GESTAŞ’ın bu uygulaması kesinlikle desteklenecek bir uygulama değil. Bu karar tabii ki de Gökçeada turizmine zarar verecektir” sözleriyle ifade etti.

GESTAŞ’IN BU UYGULAMASI GÖKÇEADA TURİZMİNE ZARAR VERECEK

Gökçeada’nın Kuzey Ege bölgesinin en önemli lokasyonu olduğunu belirten Ünal Çetin, yapılan bu tür uygulamaların bölge turizmini olumsuz etkileyeceği görüşünü dile getirerek “Bu yılki ücret politikaları itibariyle geçen seneye oranla ciddi sayabileceğimiz yaklaşık yüzde 30 bir oranında zam uygulandı. Bunun yanında bir de aktarmanın kaldırılması dışarıdan gelen misafirlerin cebine daha da olumsuz yansıyacak.

Biz belediye olarak bu tür sorunlar için her gün bir girişim içerisindeyiz. Ancak yapılan girişimleri karşı tarafın da ne kadar anlayacağı önemli. Biz yine de anlatmaya ve konuyla alakalı çözüm üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Konuyla ilgili GESTAŞ’ın resmi web sitesinde şu açıklama yer alıyor:

“Çanakkale’ye büyük Gestcard indirimi!

Gestcard ile Çanakkale’den Gökçada 125 TL yerine sadece 64 TL. (64 TL otomobil geçiş fiyatıdır.)

Kart ücreti yok, kart taşıma derdi yok. Gestcard’ı Çanakkale Gestcard Başvuru Noktası’ndan hafta içi mesai saatleri içerisinde temin edebilirsiniz. Başvuru için gerekli evrakları ise, haftanın her günü Çanakkale, Lapseki veya Gökçeada İskelesi’ne teslim edebilirsiniz.

– Gökçeada Aktarma, GESTAŞ Deniz Ulaşım A.Ş’nin araçlı ve yaya yolculara yönelik kampanyasıdır.

– Gökçeada Aktarma, Gökçeada’ya gidiş ve dönüşlerde Boğaz hattını kullanan yolculara indirimli geçiş imkanı tanımaktadır.

– Gökçeada Aktarma kampanyası, GESTAŞ Deniz Ulaşım’ın belirlediği şartlarda ve süre içerisinde geçerlidir.

– GESTAŞ Deniz Ulaşım, kampanyada her türlü kural değişikliği yapma ve kampanyayı iptal etme gibi haklara sahiptir.

Gökçeada Aktarma Kampanyası, Gestcard ve Ada Kart sahibi araçlı ve yaya yolcular için geçerli bir kampanyadır.

– Gökçeada Aktarma, Boğaz Hattını kullanan Gestcard veya Ada Kart sahibi Gökçeada yolcuları ya da Gökçeada-Kabatepe hattını kullanan Gestcard veya Ada Kart sahibi, boğaz hattı yolcuları için geçerli bir kampanyadır.”

GÖKÇEADA İLÇESİ GENELİNDE ÇADIR KURMAK ARTIK YASAK!

Çetin, ayrıca yerel medyada çıkan Gökçeada ilçesi genelinde çadır kurulamayacağına ilişkin haberleri de değerlendirdi. Gökçeada Kaymakamlığı tarafından uygulamaya alınan bu yasak çerçevesinde karara uymayanlar için kişi başı 320 TL para cezası alınacak.

ÜNAL ÇETİN: OLUMLU BİR KARAR 

Kaymakamlığın bu kararını olumlu bulduğunu söyleyen Ünal Çetin, nedenini ise gazetemize yaptığı şu sözlerle anlattı:

“Kaymakam Bey’in almış olduğu karara ilişkin herhangi bir itirazım yok. Bilakis destekliyorum. Çünkü bu karar Gökçeada’ya gelen insanların çadır kurmasıyla ve çadır turizmi ile ilgili bir ikaz değil. Sadece kontrolsüz çadır turizmiyle alakalı bir karar. Bizim, Gökçeada’da basit bir şekilde ormanlık alanda kurulan bir çadırda ve yanında yanan ateşle yanacak bir tane ağacımız bile olmamalı. Bu riskle yaşayamayız. Mevcut tabiatın ve doğanın da kirletilmesine müsaade etmemeliyiz. Dolayısıyla burada acilen profesyonel anlamda çadır turizmi alanları yaratılması gerekiyor. İnsanların duş, tuvalet gibi ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde görebilecekleri alanların oluşturulması ve buralarda profesyonel bir turizm faaliyeti gerçekleştirilmesi lazım. Aksi takdirde kontrolsüz çadır turizmi Gökçeada’ya kirlilik dışında hiçbir katma değer sağlamayacaktır.

MESAJLAR DOĞRU VERİLMELİ!

Öte yandan yetkili makamlarca alınan kararların bazı kesimler tarafından manipüle edilmemesi de gerekiyor. Bu coğrafyaların basit meselelerden dolayı kirletilmesine müsaade etmemeliyiz. Sahip olduğumuz bu doğal güzellikleri korumalıyız. İnsanların seyahat özgürlüğü bir anayasal haktır. Ama bunun yanında tüm dünyada genel geçer bazı kurallar var. Kuralsızlığın getirmiş olduğu kirliliğin sonu kötü olur. Bu noktada mesajların doğru verilmesi gerekiyor.”