Flamingoların Hürmetçi Sazlığı konaklaması belgesel oldu

Yüzlerce flamingonun göç yolu olan Hürmetçi Sazlığı ve Kuş Cenneti, Kayseri'nin 13 kilometre güneybatısındaki Erciyes Dağı'nın eteklerinde yer alıyor.

Suheyl Yayla’nın yönetmenliğinde çekilen 9 dakikalık “Kayseri’nin Flamingoları ve Hürmetçi Sazlığı” belgeseli bölgedeki doğal güzellikleri ve flamingoların yaşamlarını izleyici ile buluşturuyor.

Suheyl Yayla, her yıl flamingonların göç yolu üzerinde, konaklama durakları olan Hürmetçi Sazlığı’ndaki yaşamlarını görüntüledi. Bu olağanüstü doğa harikası alanda flamingoların günlük yaşamını kendi vizöründen izleme şansı yakalayan Suheyl Yayla, sazlığın Kayseri için çok önemli olduğunu söyledi. Fotoğraf ve seslendirme sanatçısı olmasının dışında şair kimliğiyle de öne çıkan Suheyl Yayla, flamingoların bugüne kadar bu bölgede hiç kayda alınmadığının ve böylesine önemli bir çekimi gerçekleştirmekten çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Suheyl Yayla

Hürmetçi Sazlığı’nın doğal güzelliklerini ve flamingoların yanı sıra sazlıkta yaşayan canlı türlerine dikkat çeken ve sazlığın korunması gereken bir doğal alan olduğuna vurgu yapan Suheyl Yayla, flamingoların göç yaşamını da kendi bakış açısıyla kayda aldı.

Yüzlerce flamingonun göç yolu olan Hürmetçi Sazlığı ve Kuş Cenneti, Kayseri’nin 13 kilometre güneybatısındaki Erciyes Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. Yaz döneminde Hürmetçi Sazlığı ve Kuş Cenneti’ne uğrayan uzun ve ince bacaklı bir kuş türü olan flamingoları burada muhteşem bir ekosistem karşılıyor. Karasaz, sazlıklar, bataklıklar, ıslak çayırlar gibi önemli sulak alan ekosistemlerinden oluşan bu doğa harikası alan, Avrupa, Asya ve Afrika kuş göç yolları üzerindeki en önemli yerlerden biri olma özelliği taşıyor.

“Hürmetçi Sazlığı” dünya ölçeğinde küresel bir öneme sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. “Avrupa Ölçeğinde Korumada Öncelikli Kuşlar” ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Toy, Kara Leylek, Mahmuzlu Kızkuşu, Sürmeli Kızkuşu, Angıt, Kaşıkçı Kuşu ve Bıyıklı Sumru gibi türlerden bazılar bölgede görülürken bazıları ise bölgede ürüyor.