Hüseyin Keskin: İstanbul Havalimanı yakıt tasarrufu sağladı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Hüseyin Keskin, İstanbul Havalimanı’nın açılmasından sonra yüzde 8 oranında yakıt tasarrufu sağlandığını belirtti.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Hüseyin Keskin, İstanbul Havalimanı’nın açılmasından sonra ciddi yakıt tasarrufu sağlandığını ifade etti.

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Hüseyin Keskin, “İstanbul Havalimanı’nın açılmasıyla birlikte uçuş güzergâhları geçmişe göre yüzde 8 kısaltıldı. Bu sayede, sadece İstanbul Havalimanı’nın uçuş sürelerinde her gün ortalama 1300 dakikalık bir azalma ile yüzde 8 yakıt tasarrufu sağlanıyor” dedi.

DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin’in açıklamaları şu şekilde:

“Yaklaşık 1 milyon km2’lik Türkiye Hava Sahası’nı maharetle yöneten DHMİ, emniyetli hava trafik kontrol hizmetini “yakıt tasarrufu” ile bir araya getirmeyi başardı.

Tamamen milli imkân ve kabiliyetler kullanılarak tasarımları yapılan İstanbul Hava Sahası, yenilenmiş uçuş güzergâhlarıyla havacılığımızı dünyada ilk sıralara taşıyan İstanbul Havalimanı başta olmak üzere bölgedeki tüm havalimanlarına ve transit uçuşlara başarıyla hizmet veriyor.

Marmara bölgesinde yapılan yeni düzenlemeler sonucunda, İstanbul Havalimanı’nın açılmasıyla birlikte uçuş güzergâhları geçmişe göre %8 kısaltıldı. Bu sayede, sadece İstanbul Havalimanı’nın uçuş sürelerinde her gün ortalama 1300 dakikalık bir azalma ile %8 yakıt tasarrufu sağlanıyor.

Bu güzel neticeyle bizleri gururlandıran arkadaşlarıma minnettarım. Ayrıca, Kurban Bayramında vatandaşlarımıza rahat ve güvenli yolculuk imkânı sunmak için havalimanlarımızda özveriyle görev yapan kıymetli mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.”