Haluk Dursun son yolculuğuna uğurlandı

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun son yolculuğuna uğurlandı.

Trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun son yolculuğuna uğurlandı.

Van’ın Erciş ilçesindeki trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’un cenazesi İstanbul’a ulaştı. Dursun’un naaşı özel uçakla Sabiha Gökçen Havalimanı’na getirildi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun

DURSUN İÇİN GALATASARAY LİSESİ’NDE TÖREN DÜZENLENDİ

Geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Dursun için mezun olduğu Galatasaray Lisesi’nde anma töreni düzenlendi. Törene Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Dursun’un kızı Nilay Dursun ile okul arkadaşları ve çok sayıda turizmci katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, törende yaptığı konuşmada, Haluk Dursun’un sözlerinden alıntı yaparak, “Memleketin kara yazısını değiştirmek için durmadan koşturmalıyız. Biz hep birlikte Anadoluyuz. (Dursun) Bir yurt gezisinde karış karış, ilçe ilçe Anadolu’da incelemelerde bulunurken, bu satırları paylaşmıştı. Ülkesine, tarihine, kültürüne ve tüm kalbiyle inandığı genç kuşaklara adanmış bir hayat, aşık bir yürek. Değerli dostum Haluk Hoca, bu varoluş felsefesiyle, yine memleketi için koştururken, bizi derin bir keder içinde bırakarak aramızdan ayrıldı.” ifadelerini kullandı.

Haluk Dursun’un tarihi ve kültürel değerlerle memleketi, dünü ve yarınıyla anlattığını dile getiren Ersoy, şöyle devam etti:”Gün oldu Şırnak’tan şöyle seslendi, ‘Biz hep Kato Dağları’nda dolaşıp, Faraşin Yaylası’nda yaylayacağız. Şunu herkes bilsin ki, kuzuları daima kollayıp çakallara kaptırmayacağız.’ Gün oldu yollarda vatandaşla bir lokma ekmeğe ortak oldu ve şöyle seslendi, ‘Van ile Hakkari arasında, yol üzerinde, bir güzel subaşı bulunmuş tarihi köprünün dibinde, kalenin karşısında. Gazete kağıdı serili, otlu peynir sofrasında bölge hakkında değerlendirmeler yapıyoruz.’ Bakarsanız doğum tarihine 62 yaşındaydı Haluk Dursun ama onun yaşamını sığdırdığı kadim medeniyetler, imparatorluklar ve bir büyük cumhuriyet tarihi oldu.”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Dursun’un kızı ile yakınları taziyeleri kabul etti. Dursun’un tabutunun, Türk bayrağı ve Galatasaray bayrağına sarılı olması dikkati çekti. Sultanahmet Camisi’nde kılınan ikindi namazının ardından Dursun’un cenazesi Kocaeli Hereke’deki aile kabristanında toprağa verilmek üzere uğurlandı.

Cenaze katılan TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, cenaze sonrası TÜRSAB’ın resmi Twitter hesabından turizm camiasına başsağlığı diledi.

“Düzenlenen cenaze töreninde son yolculuğuna uğurladık. Merhuma tekrar Allah’tan rahmet; başta ailesi olmak üzere milletimize ve tüm turizm camiamıza başsağlığı diliyorum.

Firuz B. Bağlıkaya
TÜRSAB Başkanı”