Rus turistler tasarrufa yöneldi

Rusya’da alım gücündeki düşüş nedeniyle tatil harcamalarını kısan halk, seyahat harcamalarını azaltmak için çeşitli tasarruf çözümlerini başvuruyor.

Rusya’da alım gücündeki düşüş nedeniyle tatil harcamalarını kısan halk, masraflarını azaltmak için bagajsız uçuş seçeneklerini daha fazla tercih etmeye başladı. Sonbahar tur paketlerine yönelen çoğu turist, gittikleri ülkelerde gezi programlarına da katılmamaya başladı.

BORÇ PARAYLA YOLA ÇIKIYORLAR

Turkrus.com’un Moskovskiy Komsomolets Gazetesi’nden aktardığı habere göre; büyük bir bankanın yetkilisi, tatile gitmek için kredi çekenlerin sayısının da arttığına dikkat çekti. Buna göre her 10 tatilciden biri borç parayla yola çıkıyor.

2019 yazında en çok tercih edilen destinasyonlar ise Kırım ve Altay. St. Petersburg ve Zolotoye Koltso turları da bütçesi yurt dışı tatiline elvermeyen tatilcilerin gözde tercihleri arasında.

LOW COST’LARA TALEP ARTTI

Rusya’da iç hat uçak biletleri yılın ilk yarısında yüzde 13 zamlanmıştı. Dış hatlarda da zam oranı yüzde 12’ye yakın. Buna bağlı olarak, bagajsız uçarak bilet masrafını azaltmayı tercih edenlerin oranı yüzde 50 artmış durumda. Low cost tabir edilen, düşük konforlu, ancak ucuz bilet vadeden şirketlerin düzenlediği seferlere olan talep de sürekli artıyor.

Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR yetkilileri, Rusyalı turistlerin masrafları kısmak için çaba harcadığını, ancak yine de tatil yapmaktan vazgeçmediğini belirtiyor.