Üç ünlü isim GASCONFAIR’de

Gasconfair Konferansları

Last Updated on 21 Ekim 2020 by Sahra Gülal

Türkiye’de ilk defa gastronomi alanında gerçek anlamıyla sıra dışı insanların sıra dışı bir projesi olarak hayata geçen Gasconfair; sanatın ve bilimin konuşacağı birbirinden önemli üç konferans ile gastronomi tutkunlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Sıradışı insanlardan sıradışı bir proje: GASCONFAIR okumak için tıklayınız.

Kongre ve Konferansı bir araya getiren sıra dışı bir etkinlik olan Gasconfair’e Bread, Wine & Chocolate: The Loss of Foods We Love ile bol ödüllü gazeteci Simran Sethi, Gastrophysics: The Science of Multisensory Flavour Experiences ile Kitchen Theory isimli kuruluşun Şefi Jozef Youssef ve Tasty: The Art & Science of What We Eat ile Amerikalı Pulitzer Ödüllü ünlü yazar John McQuaid konuk oluyor.

Necdet Koç GASCONFAIR’in tüm detaylarını anlattı okumak için tıklayınız.

12-15 Şubat 2020 tarihleri arasında Nişantaşı Üniversitesi Neotech Kampüsü Doç. Dr. Cevdet Uysal Konferans Salonunda gerçekleşecek olan bu önemli etkinliğin detayları ise şu şekilde:

Gasconfair Konferansları: Tasty: The Art & Science of What We Eat / John McQuaid

14 Şubat 2020 – Saat: 16.00-17.00 / Tasty: The Art & Science of What We Eat / John McQuaid

Sevdiğimiz yiyecekleri neden seviyoruz? Bir şeyi lezzetli yapan nedir? Lezzet algısı neden bu kadar çeşitli? Şefler ve bilim insanları yüzyıllardır bu sorular üzerinde kafa yoruyorlar. Amerikalı Pulitzer Ödüllü ünlü yazar John McQuaid, lezzet bilimini araştırıyor, beyinlerimizin ve vücudumuzun gıdaları nasıl değerlendirdiğini tüm çelişkileri ile ele alıyor ve teknoloji ile lezzet kavramının nasıl birbirinden ayrılmaz bir ikili olduğunu ortaya koyuyor.

Gasconfair Konsferansları: Bread, Wine & Chocolate: The Loss of Foods We Love / Simran Sethi

15 Şubat 2020 – Saat: 13.00-14.00 / Bread, Wine & Chocolate: The Loss of Foods We Love / Simran Sethi

Son yüzyılda, gıda ve tarımda şimdiye kadar yaşanan en dramatik değişimlerle yaşadık. Bunların çoğu görünmez olmakla birlikte, bildiğimiz şey, yiyeceklerin San Francisco’daki bir pazarda gezinirken, bir Orta Batı çukurunda ya da Hindistan’daki bir McDonalds’da gibi aynı görünmeye ve tatlarının aynı olmaya başlamasıdır. Dünyadaki kalori kaynaklarının yüzde doksan beşi artık sadece 30 türden geliyor ve Amerika’daki manav tezgahlarına yakından baktığınızda, gıdalarımızın temelde yalnızca mısır, buğday, pirinç, hurma yağı ve soya fasulyesinden oluştuğunu gözlemliyoruz. Yiyeceğin kendisi – en lezzetli ve çeşitli olanları – yavaş yavaş ve geri dönüşsüz bir şekilde kayboluyor.

Ancak, böyle olmak zorunda değil!

Bilim adamları, çiftçiler, şefler, şarap üreticileri, bira üreticileri, kahve kavurucuları ve çikolata uzmanları ile tanışmak için, Etiyopya’daki vahşi kahve ormanlarından Ekvador’daki kakao tarlalarına, bira üreticilerinden, fırına ve tapınaklara kadar seyahat eden, bol ödüllü gazeteci Simran Sethi’ye katılın. Bu kaybın nedenlerini tartışan uzmanlar, yepyeni bir şekilde yiyeceği deneyimlemenin ne demek olduğunu öğrenerek, sevdiğimiz yiyeceklerin tadını çıkarmak ve saklamak için yiyecekleri, duyularımızın her biriyle daha derinlemesine tararlar.

Gasconfair Konferansları: Gastrophysics: The Science of Multisensory Flavour Experiences / Jozef Youssef

15 Şubat 2020 – Saat: 15.00-17.00 / Gastrophysics: The Science of Multisensory Flavour Experiences / Jozef Youssef

Şef Jozef Youssef, 10 yıldan uzun bir süredir Oxford Üniversitesi ile birlikte araştırmakta olduğu “çoklu algı gastronomisinin” bilimsel dünyasına ilişkin görüşlerini paylaşacak. Şef Jozef, gıda ile olan duyumsal ilişkimizi daha iyi anlayarak ve yeni teknolojilerden faydalanarak, daha sürdürülebilir ve besleyici yiyecek seçimleri yapma konusunda bize rehberlik etmenin yanı sıra, yemek yeme zevkimizi artıran yemek deneyimleri tasarlayabileceğimize inanıyor.

Şef Jozef Youssef bu sıra dışı etkinliğinde, konuşmasının yanı sıra katılımcılara interaktif bir deneyim yaşatıyor.

Şef Jozef Youssef, 40 özel davetliye sunum için #GASCONFAIR’e geliyor! okumak için tıklayınız.

Detaylı bilgi için www.gasconfair.com adresini ziyaret edebilir, yaklaşacak olan etkinlikleri, yarışmaları, panelleri ve daha fazlasını @gasconfair ve @turizmgunlugu Instagram sayfalarından takip edebilirsiniz.