İstanbul Havalimanı-Halkalı metro hattında ilk çalışmalar başladı

İstanbul Havalimanı metro
İstanbul Havalimanı metro ücreti ne kadar, hangi duraklar var? Kağıthane-İstanbul Havalimanı arası ne kadar, kaç dakika sürecek?

Last Updated on 10 Eylül 2019 by Turizm Günlüğü

Tek yönde günde 70 bin yolcuya hizmet vermesi öngörülen 28 kilometre uzunluğundaki Havalimanı-Halkalı hattında tünel kazısı için ilk adımlar atıldı.

Kazı işini yürütecek olan E-Berk Grup’un İş Geliştirme Uzmanı Kaan Yavuz, “Kurulum çalışmaları başladı. Bir ay içerisinde kazıya başlamayı planlıyoruz. 2.5 yılda bitirmeyi öngörüyoruz” dedi.

Yeni havalimanına gidecek iki metro hattının planları onaylandı! okumak için tıklayın.

GAYRETTEPE HATTINDAKİ REKORUN ÖNÜNE GEÇİLMESİ HEDEFLENİYOR

Halkalı kazısında iki tünel açma makinesi Kayaşehir bölgesinden kazıya başlarken, altı makine de Arnavutköy’den tünele girecek. Böylece Gayrettepe hattında bir günde 64.5 metre ilerlenerek kırılan rekorun da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Çiğdem Toker: Havalimanı metrolarında neler oluyor! okumak için tıklayın.

28 KİLOMETRE, 6 İSTASYON, 70 BİN YOLCU

Altı istasyondan oluşacak olan metro hattı, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerine hizmet verecek. Hattın kazısı iki ayrı firma tarafından yürütülecek.

İstanbul Havalimanı metrosu ne durumda? okumak için tıklayın.

E-Berk Grup’un İş Geliştirme Uzmanı Kaan Yavuz konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

“Gidiş-geliş olmak üzere toplamda 15.9 kilometre tünel açacağız. 6.56 metre çapındaki iki makineden birisi İstanbul’da hazır halde bekliyordu. Daha önce Dudullu-Bostancı metro hattında çalışan makineyi de revize ettik. Kurulum çalışmaları başladı. Bir ay içerisinde kazıya başlamayı planlıyoruz. 2.5 yılda bitirmeyi öngörüyoruz.”