Yeni havalimanına gidecek iki metro hattının planları onaylandı!

İstanbul’da 'Gece Metrosu' seferleri yeniden başladı
İstanbul’da 'Gece Metrosu' seferleri yeniden başladı

Güzergahlarından bazı revizyonlar yapılarak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulan İstanbul Havalimanı-Halkalı metro hattı ile Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro hattı projelerinin imar planları onayladı.

Metro hatlarının hayata geçirilmesi halinde ulaşım sorununun büyük bir kısmının çözülmesine katkı sunması bekleniyor.

Her iki metro hattına ait imar planlarına ilişkin raporda İstanbul Havalimanı-Halkalı Metro Hattı için şu ifadeler kullanıldı:

“İstanbul Havalimanı-Halkalı Metro Hattı’nın imar plan tekliflerinin Büyükşehir Belediye uhdesinde yapımı devam eden Vezneciler-Arnavutköy Metro Hattı güzergahı Fenertepe İstasyonu’nda sonlandırılacak. Her iki hat, Fenertepe İstasyonu’nda entegre olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesine çıkılan ‘Geleneksel Spor Merkezi Projesi’ ile ‘Olimpiyatköy İstasyonu’ etkilenişi dikkate alınarak Olimpiyatköy İstasyonu konumu; hattın boyu, planı ve profili etkilemeyecek şekilde revize edilmiş olması hususu göz önünde bulundurulduğunda Söz konusu teklif planlarının İstanbul’un ulaşım sorunlarını çözüme yönelik olduğundan uygun olacağı değerlendirilmektedir.”

Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hattı için ise şunlar kaydedildi:

“Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nda gerçekleştirilecek olan revizyonlar toplu ulaşım hatlarının birbiriyle bağlantılarının sağlanması ve entegrasyonunun oluşturulması için yapılacaktır. Bu çalışmalar tamamlandığında Gebze-Halkalı-Marmaray hattı ile entegre olarak İstanbul bütünündeki yerleşim birimlerini İstanbul Havalimanı ile bağlayacak ve geçtiği güzergahtaki yerleşim merkezlerine alternatif, hızlı ve konforlu toplu ulaşım sağlanacak. Bu projeler aynı zamanda bugün ve gelecekteki ulaşım sorunlarının çözümüne yönelik olduğundan kamu yararı niteliği taşımaktadır.”