Kendileri az ama haberleri çok

Turizm sözlüğü

Turizm sektöründe bir çok online haber sitesi mevcut. Kaçının adını biliyoruz? Malesef bir çoğunun adını bilmiyoruz. Turizmci olup sektöre dair bilgi yoksunluğu çektiğimiz bu dönemde bunun suçu kimdedir sizce? Kendilerini ifade edememiş online haber sitelerinde mi? Yoksa sektöre ait haberlere kayıtsız kalan turizmci de mi?

Turizm sektörü Türkİye ve dünyada sürekli gelişen büyüyen bir sektör ama sizin sektör hakkında neler olup bittiğinden haberiniz yok! Üstelik; siz bir Turizmcisiniz.

Benim de yazılarımı yayınlayan bu siteler gerçekten sektöre gönül vermiş, büyük emekler veren, özveriyle, titizlikle sektörde olup bitenleri, sektörün bulunduğu durumu anlatan ve sektörün geleceği ile ilgili vizyonumuzu genişleten, onlarca insan var. Editöründen habercisinden site yöneticisinden her biri büyük titizlikle hazırlanmış haberlerini sektörün çalışanlarına, emek verenlerine aktarmak için canla başla çalışıyorlar. Her birini ayrı ayrı kutlarım. Bu yüce bir görevdir.

HABERLERİN BAŞLIKLARINI OKUYUP GEÇİYORUZ

Her gün sosyal medya alanında bir çok haber yayınlanıyor. Bu haberlerin çoğunun başlıklarını okuyup geçiyoruz. Oysa her haberin sektörümüzle ve bu sektörde çalışanlarla ilgili çok yararlı ve çok gerekli bilgiler içerdiğini başlıklarda görme şansımızın olmadığını, haberin içeriğini de okumamız gerektiğini bilmemiz bunun önemini anlamamız gerekir. Bu haberleri hazırlayıp okuyucu ile buluşturan web sitesi yöneticileri, editörleri ve çalışanları büyük emekler vererek sizlere bizlere ulaştırmaya çalışıyorlar.

TURİZM HABER SİTELERİ GEREKLİ DESTEĞİ HİZMET ETTİKLERİ SEKTÖRDEN GÖRMÜYOR!

Ancak gerçek şu ki; bu siteler gerekli desteği ne sektör çalışanlarından, ne işletmeciler ne de turizm yöneticileri tarafından alamıyorlar. Her haberin içeriğinde sizin emek harcamadan kolayca ulaşabileceğiniz ve kesinlikle sizi ilgilendiren içerikler var. Okuyucu olarak en azından kendi adınıza bilgi edinmek, sektörün durumumdan neler olup bittiğinden haberdar olmak için haberlerin başlıklarından ziyade içeriğini okumak bir görev gibi görülmeli.

TURİZM SEKTÖRÜNÜN DİNAMİĞİ BU SİTELERDE

Bu online haber sitelerini lütfen büyük gazetelerle karıştırmayın. Büyük gazetelerde sadece bakanlık düzeyinde ve sektörün önemli bir kaç gelişme kaydeden haberinden başka bir şey görme şansınız yoktur. Kendinizi sektörel bazda güncel tutmanızın yolu bu bir kaç online haber sitelerindeki haberleri okumakla mümkün.

BU SİTELERİ TAKİP ETMEDEN SEKTÖRÜ ANLAMAMIZ ZOR

Bu haberlerin okunması online haber siteleri için önemli olduğundan daha çok sizin için daha önemlidir. Sektörde olup bitenden bi’haberseniz eğer, sektörü tanıyamaz yorumlayamaz ve yolunuzu çizmekte ciddi zorluklar yaşarsınız.

ÖNCELİKLE; ACENTELER, OTELLER, KURUM VE KURULUŞLARIN DESTEĞİ ŞART

Özellikle acente, otel vs. turizm işletmecileri, turizmin önde gelen kuruluşları ve kurumları online haber sitelerine gereken önemi göstermelidir diye düşünüyorum. Bu haber sitelerinin daha çok gelişmesi ve yayılması için gereken çalışmaları yapmalıdırlar, gereken desteği vermelidirler. Sonuçta bu siteler sizin bin bir emek harcamadan kolayca ulaşabileceğiniz ve bilgi edinebileceğiniz araçlardır. Her an haberinizi yaptırabileceğiniz geniş kitlelere ulaşılması kolay haber kaynağıdır. Günümüzde hemen hemen bir çok kişi gazete almıyor. Gündemi online haber kanallarından takip ediyor, yorum yapabiliyor. Bu şekilde okuyucuda bir nebze de olsa kendini işin içinde hissederek katılım sağlıyor. Kendisini özel hissetmesine neden oluyor ki bu iyi bir şey. Bu şekilde okuyucu oranı artarken diğer taraftan haber siteleri de yaygınlaşmış oluyor.

DESTEK, HABER İÇERİĞİNİ VE SEKTÖRÜ ZENGİNLEŞTİRECEKTİR

Elbette güzel şeyler bunlar ama bu işe emek veren çalışanları, bu haberleri yapanları da kurumlar olarak işletmeler olarak desteklemek gerekiyor. Neden gerekiyor? Gerekiyor bu şekilde bu haber siteleri yaygınlaşarak daha geniş kitlelere ulaşmış olacak. Eğer sizde destek verip gelişmesine katkı sağlarsanız; gerek oteller olarak gerek acenteler ve turizmin diğer tüm alanlarındakiler olarak bu kanallarla geniş kitlelere ve çevrelere ulaşmış olacaksınız.

Haberleri sadece başlıklarıyla ibaret sanıp niyet okuyarak tahmin ederek değil, haberi içeriyle beraber okumak şart. Aksi halde yetersiz ve eksik haber almış olursunuz.

Sektör adına onlıne haber sİtelerinin gelişimine destek verilmesi gerek.

İbrahim İNAK